ECB zaprezentował banknoty i monety euro

30-08-2001, 18:42

FRANKFURT (Reuters) - Prezes Europejskiego Banku Centralnego (ECB) nazwał "momentem w którym czuje się powiew histori" czwartkową prezentację nowych banknotów i monet, których około 300 milionów Europejczyków zacznie używać od 1 stycznia.

Wim Duisenberg nazwał euro symbolem jedności dla kontynentu, który w przeszłości wielokrotnie rozdzierany był wojnami i dodał, że Europejczycy pokochają swoją walutę, która wkrótce zastąpi marki, franki i inne waluty narodowe.

Dwanaście państw strefy euro zacznie używać nowych pieniędzy za cztery miesiące, podczas których w Europie będzie trwała intensywna kampania reklamowa, która ma przybliżyć obywatelom walutę, używaną dotąd wyłącznie w rozliczeniach międzynarodowych.

W zakrojonej na wojskową skalę operacji około 14,5 miliarda banknotów i 50 miliardów monet zostanie dostarczonych do banków w nawet najbardziej oddalonych miastach i wsiach.

"Euro jest czymś znacznie więcej niż tylko walutą. Jest symbolem integracji europejskiej w najgłębszym tego słowa znaczeniu" - powiedział Duisenberg, który występował na obleganej przez dziennikarzy konferencji prasowej.

Przed konferencją ECB poinformował, że obniżył stopy procentowe o 25 punktów bazowych.

"Bankierzy centralni nie powinni wyrażać emocji ani mieć marzeń (...) Powinni mówić i myśleć o liczbach" - powiedział prezes ECB.

"Wybaczcie, że dzisiaj zrobię wyjątek. To chwila w której czuje się powiew historii" - dodał.

Pytany czy sądzi, że opinia publiczna podzieli jego entuzjazm na temat wspólnej waluty, Duisenberg powiedział: "Tak naprawdę wystartowaliśmy dzisiaj i jestem przekonany, że Eurpejczycy i nie tylko Europejczycy pokochają euro."

Po raz pierwszy ECB zaprezentował ostateczny projekt siedmiu banknotów o łącznej wartości 500 euro (455 dolarów) wraz z ich zabepieczeniami, takimi jak znaki wodne i nitki zabezpieczające.

ZMASOWANA KAMPANIA

Bank centralny czekał tak długo jak to było możliwe z zaprezenotwaniem nowych banknotów i monet, by zminimalizować szanse przestępców na ich podrobienie. Byłoby to szczególnie groźne w pierwszym okresie, kiedy większość obywateli nie będzie jeszcze przyzwyczajona do nowych pieniędzy.

Opinia publiczna nie będzie miała dostępu do banknotów euro aż do północy 31 grudnia. "Testowe" ilości monet obywatele otrzymają natomiast w połowie grudnia.

Siedem banknotów będzie miało różną wielkość i kolor, ale indentyczny projekt. Na banknotach będą przedstawione pomniki europejskiej kultury, z których jednak zostaną usunięte wszelkie fragmenty świadczące o ich narodowym charakterze.

Monety euro będą miały identyczny awers w całym regionie, natomiast na rewersie znajdą się motywy narodowe.

Waluty poszczególnych państw będą w obiegu przez dwa miesiące od chwili wporwadzenia euro do obiegu 1 stycznia 2002 roku.

ECB wyda 80 milionów euro na kampanię informacyjną, która rozpocznie się we wrześniu. Jej głównym celem jest uświadomienie wszystkim obywatelom, że nadchodzi czas euro, oraz sprawienie, by obywatele potrafili rozróżniać prawdziwe banknoty od ewentualnych podróbek.

Kampanię przygotowała agencja Publicis. Jednym z jej zadań było wymyślenie sloganu, który rozpropagowano by w 12 krajach w których mówi się 10 językami.

Ostatecznie slogan brzmi: "Euro. Nasze pieniądze" i ma sugerować zarówno poczucie własności jak i dumę z nowej waluty.

Kampania będzie prowadzona w telewizji, prasie i na plakatach. Będą jej towarzyszyły kampanie regionalne, mające objaśniać bardziej praktyczne aspekty wprowadzenia euro.

Sondaże opinii publicznej pokazują, że zaledwie połowa obywateli chce wporwadzenie euro, a wielu boi się, że sprzedawcy wykorzystają wprowadzenie nowej waluty do podniesienia cen.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / ECB zaprezentował banknoty i monety euro