Echo wraca na odmieniony rynek

opublikowano: 08-10-2018, 22:00

Deweloper wysonduje popyt na rynku obligacji korporacyjnych, zmienionym sprawą GetBacku

Od 11 do 19 października potrwają zapisy na obligacje Echa Investment w ofercie publicznej. W sprzedaży będą niezabezpieczone papiery o pięcioletnim terminie wykupu. Wartość nominalna oferowanej transzy to 50 mln zł i jest to druga tura w ramach programu emisji obligacji, wartego w sumie 400 mln zł. Marża to 340 pkt. baz. ponad WIBOR6M (obecnie wynosi 1,79 proc.).

W rozpoczynającej się 11 października ofercie publicznej obligacji Echo, którego wiceprezesem jest Maciej Drozd, proponuje 3,4 pkt. proc. marży. Przed rokiem było 2,9 pkt. proc.
Zobacz więcej

PODWYŻKA:

W rozpoczynającej się 11 października ofercie publicznej obligacji Echo, którego wiceprezesem jest Maciej Drozd, proponuje 3,4 pkt. proc. marży. Przed rokiem było 2,9 pkt. proc. Fot. Marek Wiśniewski

Pierwszą transzę z nowego programu uruchomiono na przełomie kwietnia i maja tego roku, tuż po zatwierdzeniu prospektu emisyjnego przez KNF. Wówczas czteroletnie papiery o wartości nominalnej 50 mln zł uplasowano z marżą w wysokości 280 pkt. baz. (2,8 pkt. proc.) ponad stawkę WIBOR6M.

— Lato to nie jest dobry okres do przeprowadzania emisji obligacji. W zeszłym roku też zrobiliśmy wakacyjną przerwę [emisje uplasowano w czerwcu i wrześniu — red.] — mówi Maciej Drozd, wiceprezes Echa Investment, który przyznaje jednak, że rynek obligacji korporacyjnych „po GetBacku” jest już inny.

— Poziom aktywności emitentów bardzo spadł. Liczymy jednak na uplasowanie oferty wśród inwestorów indywidualnych, mając na uwadze, że w dotychczasowych emisjach średnia wartość pojedynczego zapisu przekraczała 100 tys. zł. To nabywcy regularnie biorący udział w ofertach — dodaje Maciej Drozd.

Wzrost marży w rozpoczynającej się na dniach emisji do 340 pkt. menedżer tłumaczy właśnie zmienionym otoczeniem. W zeszłym roku obligacje o analogicznym terminie wykupu sprzedano z marżą w wysokości 290 pkt. baz.

— Te 50 pkt. baz. to miara zmian w otoczeniu. Przy tej marży i wysokości stawki WIBOR inwestorzy zarobią na naszych obligacjach ponad 5 proc. rocznie — zaznacza Maciej Drozd.

Ponad 5 proc. to także średni dochód roczny z indywidualnego najmu mieszkania, wynika

z danych Home Brokera, pośrednika z rynku nieruchomości. W tym segmencie rynku Echo zaistnieje razem z firmą R4R, z którą tworzy platformę mieszkań na wynajem. Na początek będzie ona dysponować 1,2 tys. lokalami, ale w perspektywie kilku lat planuje budowę ponad 5 tys. oraz osiągnięcie rentowności najmu około 8 proc.

— W poprzednich latach za dużą część popytu na mieszkania odpowiadali inwestorzy, którzy mniej liczyli na wzrost wartości, a bardziej na dochód z najmu. Teraz, po wzroście cen mieszkań i mając w perspektywie wzrost stóp procentowych wydaje się, że ta grupa kupujących będzie się zmniejszać, a decydującą grupą będą ci, którzy kupują dla siebie. To źródło popytu będzie bardziej stabilne. Uważamy , że rosnąć będzie też udział dużych inwestorów instytucjonalnych w rynku wynajmu i chcemy być liderem na tym rynku — mówi Maciej Drozd.

Jak zaznacza, inwestorzy instytucjonalni nieprędko jednak zmienią obraz rynku, bo w ich zasobach będzie marginalna część ogółu mieszkań na wynajem. W Warszawie to około 100 tys. lokali, tymczasem na platformie Echa i R4R w pierwszym etapie będzie 1,2 tys. mieszkań.

Menedżer Echa podkreśla jednak, że spółka mocno wierzy w rynek mieszkaniowy, a kolejne emisje obligacji (cały program opiewa na 400 mln zł) służyć będą powiększaniu banku ziemi i realizacji kolejnych projektów. Maciej Drozd uważa, że rynek znalazł się w równowadze, bo wzrost cen mieszkań, który przyśpieszył ze względu na wzrost kosztów budowy, przyhamował trochę popyt i doprowadził do jego zrównania z podażą. Jego zdaniem, teraz rynek deweloperów będzie się konsolidował, a duzi gracze kosztem małych powiększać będą udział w rynku. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy