ECO w Rudzie Śląskiej

opublikowano: 12-01-2017, 22:00

W mieście powstanie nowoczesna elektrocieplownia ECO, która ma spełniać surowe normy środowiskowe.

10 stycznia przedstawiciele inwestora publicznie przedstawili Raport Oceny Oddziaływania na Środowisko dla nowoczesnej elektrociepłowni Ekologiczne Centrum Odzysku (ECO). Raport dotyczy m.in. technologii, zagospodarowania działki i oddziaływania na środowisko. Wskazywano na bezpieczeństwo instalacji z rozbudowaną częścią oczyszczania spalin i podkreślano, że normy, którym będzie podlegała elektrociepłownia ECO, są znacznie bardziej surowe, niż dotyczące instalacji, w których spalane są tradycyjne paliwa kopalne.

W Rudzie Śląskiej ma powstać Ekologiczne Centrum Odzysku — nowoczesna elektrociepłownia, która będzie emitowała m.in. dziesięciokrotnie mniej pyłów i 26 razy mniej tlenku siarki niż tradycyjne elektrociepłownie węglowe.
Zobacz więcej

LŻEJ ODDYCHAĆ:

W Rudzie Śląskiej ma powstać Ekologiczne Centrum Odzysku — nowoczesna elektrociepłownia, która będzie emitowała m.in. dziesięciokrotnie mniej pyłów i 26 razy mniej tlenku siarki niż tradycyjne elektrociepłownie węglowe. ARC

— W przypadku pyłów mówimy o wartościach dziesięciokrotnie niższych niż w tradycyjnych elektrociepłowniach węglowych, a dla tlenku siarki norma ta jest niższa aż 26 razy. Co więcej, dym uchodzący z komina ECO będzie badany pod kątem obecności substancji, których w tradycyjnej energetyce nawet się nie mierzy. Bieżące wyniki pomiarów będą dostępne dla mieszkańców na przykład na tablicy świetlnej lub przez stronę internetową ECO i na bieżąco monitorowane przez służby nadzorujące — wyjaśnia dr Tomasz Nowicki z firmy Eneris, inwestora elektrociepłowni ECO.

Uruchomienie zakładu nie wpłynie na ekosystem w Rudzie Śląskiej, a dźwięki dobiegające z elektrociepłowni nie będą dokuczliwe dla mieszkańców miasta. Także problem ewentualnych odorów będzie ograniczony do hali elektrociepłowniprzez wytworzenie podciśnienia, hermetyzację procesów i transport odpadów w zamkniętych szczelnie pojazdach. Mieszkańcy i przedstawiciele organizacji ekologicznych pytali o rozwiązania drogowe i lokalizację ECO.

Według inwestora dzięki stworzeniu nowego zjazdu bezpośrednio z Drogowej Trasy Średnicowej (DTŚ) ruch pojazdów do ECO nie będzie zauważalny — to 70 samochodów w ciągu 24 godzin na trasie, po której porusza się około 70 tys. pojazdów na dobę. ECO będzie wykorzystywać odpady resztkowe (nie można ich już poddać recyklingowi) i osady ściekowe. Zgodnie z prawem są to odpady definiowane jako „inne niż niebezpieczne i obojętne”. Instalacja będzie zbudowana z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii i komponentów dostarczanych przez uznanych producentów spełniających wymagania BAT.

Energia odzyskana z odpadów pozwoli wytworzyć ciepło, energię elektryczną i chłód, co ma dać impuls rozwojowy dla dotychczas niewykorzystanych terenów. Do instalacji będzie prowadził zjazd z DTŚ, a tuż przy niej powstanie strefa inwestycyjna, w której będą kolejne miejsca pracy.

Teren, na którym została zaplanowana ECO, zgodnie z uchwalonym planem zagospodarowania przestrzennego przeznaczony jest na cele związane z gospodarką odpadami. Instalacja została ujęta w Wojewódzkim Planie Gospodarki Odpadami. Elektrociepłownia to także nowe miejsca pracy dla mieszkańców Rudy Śląskiej w trakcie budowy i eksploatacji, a także ponad 1,3 mln wpływówdo budżetu miasta z podatków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu