EDF dzieli polską grupę

Francuski koncern energetyczny oddzieli elektrownię w Rybniku od ciepła.

Wygląda na to, że przygotowania do sprzedaży polskich aktywów francuskiego koncernu EDF idą pełną parą. Francuzi postanowili bowiem podzielić polską spółkę tak, by rozdzielić elektrownię w Rybniku i aktywa kogeneracyjne. EDF złożył już w sądzie rejestrowym zawiadomienie w tej sprawie.

ZMIANA PLANU: Francuzi mieli zbudować blok węglowy w Rybniku. Od tego planu odstąpili, decydując się na inwestycje modernizacyjne.
MICHAŁ MAJOR

Podział ma dotyczyć EDF Polska, do której należą: elektrownia w Rybniku, elektrociepłownie w Krakowie, Gdańsku i Gdyni, Centrum Usług Wspólnych w Krakowie i centrala spółki w Warszawie.

— Ze względu na różne typy aktywów powstaną dwa niezależne podmioty: EDF Polska i EDF Energia. W EDF Polska pozostanie elektrownia w Rybniku, natomiast do EDF Energia — nowo utworzonej spółki — przeniesione zostaną wszystkie aktywa kogeneracyjne i usługowe — tłumaczy Katarzyna Majchrzak, dyrektor ds. komunikacji w EDF Polska.

Proponowany przez EDF podział odpowiada strukturze transakcji, o której od jesieni ubiegłego roku mówią źródła. Według nich, Francuzi prowadzą dwa osobne procesy sprzedaży, dla elektrowni węglowej w Rybniku, produkującej wyłącznie prąd, oraz dla aktywów kogeneracyjnych, produkujących prąd i ciepło w skojarzeniu. Wśród potencjalnych chętnych wymieniało się dotychczas państwowe firmy energetyczne (PGNiG, PGE, Energę i Eneę), a także firmy zagraniczne: czeskie CEZ i EPH, francuską Veolię i fiński Fortum.

Katarzyna Majchrzak precyzuje natomiast, że podział nie obejmiepozostałych spółek EDF, czyli EDF Toruń, ZEW Kogeneracja, EC Zielona Góra, EDF Ekoserwis i EDF Paliwa. Można spekulować, że są objęte tym samym procesem sprzedaży, który dotyczy aktywów kogeneracyjnych.

— Proces nie wiąże się ze zmniejszeniem zatrudnienia — precyzuje jedynie Katarzyna Majchrzak.

To, że EDF chce sprzedać polskie aktywa, można też wyczytać z liczb. Francuski koncern, największy wytwórca energii na świecie, opublikował bowiem dane finansowe za pierwsze półrocze 2016 r. Z danych wynika, że Francuzi ograniczyli w polskich spółkach inwestycje. Nie podają jednak danych szczegółowych. Prezentacja wskazuje jedynie, że w segmencie zagranicznym ograniczyli inwestycje o 119 mln EUR w porównaniu z pierwszym półroczem 2015 r. „Głównie w Wielkiej Brytanii, we Włoszech i w Polsce” — głosi komentarz w prezentacji EDF.

— Nikt nie remontuje auta przed jego sprzedażą — komentuje jeden ze znanych w branży energetyków. EDF wstrzymał inwestycje, ale nie działalność. Ta idzie mu coraz lepiej — zysk EBITDA (zysk operacyjny powiększony o amortyzację) wzrósł w minionym półroczu o 20 proc., ze 111 do 127 mln EUR (to dane zbiorcze dla wszystkich polskich spółek EDF). Poprawie sprzyjały: pogoda, wyższa produkcja, a także wyższe ceny prądu i wyższe taryfy na ciepło. Dobre wyniki mogą pomóc w negocjacjach z kupcami, a EDF zależy na zamknięciu transakcji. Planuje budowę dwóch reaktorów atomowych w Wielkiej Brytanii, które pochłoną 18 mld GBP. By to sfinansować, EDF planuje do 2020 r. sprzedać aktywa o wartości 10 mld EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane