Czytasz dzięki

Edukacyjny eksperyment w Gdańsku

ANP
opublikowano: 17-02-2014, 17:55

Publiczna, bezpłatna, otwarta na środowisko lokalne – taka ma być szkoła w Kokoszkach, którą nie będzie zarządzać samorząd, ale niepubliczny operator.

„Trudno w granicach obowiązującego prawa mieć dziś rzeczywisty wpływ na jakość kadry w szkołach, na to, aby szkoły były prowadzone przez prawdziwych liderów. A to kluczowy problem (…) Ograniczenia ustawowe i częściowa tylko kontrola gminy nad edukacją nie pomagają w realizacji takich celów” — pisał w ubiegłym roku na blogu Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Zobacz więcej

Paweł Adamowicz, fot. Marek Wiśniewski

Władze miasta wpadły więc na pomysł, by nową szkołę, która będzie gotowa we wrześniu 2014 r., oddać w zarządzanie zewnętrznemu operatorowi. Postępowanie wygrał Zespół Szkół im. Macieja Płażyńskiego z Pucka. Jego oferta została złożona w partnerstwie z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną (PSSE) i Polską Akcją Humanitarną (PAH).

„Zespół Szkół im. Macieja Płażyńskiego zapewni odpowiedni poziom edukacyjny i skoordynuje działania. PSSE zapewni kształcenie naukowo-techniczno-informatyczne. Z Eduparku, którego strefa jest właścicielem, skorzystało już 60 tys. dzieci. Działająca w wielu regionach świata Polska Akcja Humanitarna dysponuje natomiast wykwalifikowaną kadrą trenerów edukacji globalnej. Opuszczający szkołę absolwenci mają być zgodnie z założeniami projektu kreatywni, samodzielni w myśleniu i wrażliwi społecznie” – czytamy w komunikacie samorządu. 

Warto zaznaczyć, że gdański samorząd, oddając w administrowanie szkołę, może odzyskać VAT, a zarządca nie musi stosować zapisów Karty Nauczyciela, niekorzystnej finansowo dla gmin i powiatów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane