Efekty dotacji z programów NCBR

ANB
opublikowano: 23-01-2023, 16:39
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Coraz częściej to małe i średnie spółki dostają dotacje na innowacje – wynika z danych Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

Przeczytaj i dowiedz się:

 • jakie są efekty programów dotacyjnych NCBR
 • jak finansowanie prac B+R przekłada się na rynkową aktywność firm
 • jakie firmy obecnie sięgają po dotacje

W ostatnich latach uległ zmianie profil wnioskujących o granty NCBR – nie są to już głównie największe w kraju firmy, ale coraz częściej małe i średnie przedsiębiorstwa. Takie są wnioski z wewnętrznej analizy BRadar+ „Przedsiębiorcy” przeprowadzonej przez NCBR, w której zostały uwzględnione firmy wnioskujące o pieniądze w latach 2015-20 (samodzielnie lub w konsorcjach).

W nowej perspektywie
W nowej perspektywie
 • Projekty, które będą realizowane w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 202127 (FENG), następcy Programu Inteligentny Rozwój, nie tylko wzmocnią polską gospodarkę, ale także pozwolą przestawić ją na wyższy poziom zaawansowania technologicznego i ekologicznego twierdzi dr Paweł Kuch p.o. dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
 • materiały prasowe

  – Inwestycje w nowatorskie projekty z wykorzystaniem funduszy europejskich oraz krajowych źródeł finansowania, sprawiają, że poszerza się grono przedsiębiorstw zaangażowanych w opracowywanie oraz komercjalizację pionierskich produktów i usług. Dzięki temu oferta takich rozwiązań na rynku staje się coraz bogatsza i atrakcyjniejsza – twierdzi dr Paweł Kuch, p.o. dyrektora NCBR cytowany w komunikacie.

  W analizie NCBR zestawiane są dane dotyczące beneficjentów programów dotacyjnych z „nieskutecznymi wnioskodawcami”, którzy nie przebili się już na etapie weryfikacji i oceny wniosków. Bardziej obiektywne byłoby zestawienie danych dotyczących innowacyjności z ogółem krajowych spółek.

  3187

  Tyle firm skorzystało ze wsparcia w ramach Programu Pomocowego NCBR do końca 2020 r., natomiast o dofinansowanie z funduszy unijnych z Programu Inteligentny Rozwój oraz programów krajowych ubiegało się 7700 podmiotów – wynika z danych BRadar+. W Polsce tylko w 2020 r. nakłady na B+R poniosło ok. 5,7 tys. firm.

  7

  Tyle razy więcej na prace B+R wydają beneficjenci programów NCBR niż „wnioskodawcy nieskuteczni”. NCBR podaje, że „w ciągu kilku lat po zakończeniu projektu obserwowany jest wyraźny wzrost przychodów firm beneficjentów”.

  60 proc.

  Taki odsetek nowych produktów i usług, jakie wypuścili na rynek beneficjenci programów NCBR z lat 2015-18, zostało stworzonych dzięki dofinansowanym przez centrum pracom B+R.

  © ℗
  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Polecane