Efektywne administrowanie depozytami obcymi

Michał Grabowski
opublikowano: 30-04-2010, 04:58

Rozwiązania oferowane przez banki w dziedzinie bankowości transakcyjnej mają przede wszystkim pomóc przedsiębiorcom w codziennej współpracy z bankiem i zarządzaniu pieniędzmi firmy. Często są tworzone na miarę, czyli dostosowane do profilu firmy, skali jej działania, branży itd.

Istnieje całkiem liczna grupa przedsiębiorstw, które na swoich rachunkach przechowują środki powierzone przez inne podmioty. Najczęściej są to środki związane z wszelkiego rodzaju wadiami (przede wszystkim przetargowymi), kaucjami czy gwarancjami. Środki te po ustalonym terminie wracają na rachunki właścicieli wraz z należnymi odsetkami.

Michał Grabowski, kierujący wydziałem sprzedaży departamentu bankowości transakcyjnej, Bank Millenium
Michał Grabowski, kierujący wydziałem sprzedaży departamentu bankowości transakcyjnej, Bank Millenium
None
None

Przykładem takich instytucji mogą być sądy przyjmujące depozyty sądowe czy firmy ogłaszające przetargi i przyjmujące związane z nimi depozyty wadialne.
Może się wydawać, że przyjęcie i obsługa środków w formie depozytu jest czynnością bardzo prostą i wystarczy otworzyć rachunek oraz wskazać go zainteresowanym stronom jako rachunek do dokonania wpłat depozytów. Jednak, jak pokazuje praktyka, proces ten jest bardziej skomplikowany.

Problemem często pojawiającym się i zgłaszanym przez klientów, którym kooperanci powierzają swoje środki, są trudności w uzyskaniu rzetelnych danych na temat ich stanu (wielkości kapitału i odsetek dla każdego z powierzonych depozytów). Zdarza się to głównie wtedy, gdy na jednym rachunku bankowym przechowujemy wiele depozytów podmiotów, których wpłaty nastąpiły w różnych okresach. Dodatkowo, kłopotów może przysparzać oprocentowanie rachunku bardzo często oparte na zmiennej stawce rynkowej (np. WIBID), zwłaszcza, kiedy wysokość oprocentowania danego rachunku depozytowego jest zależna od ilości środków na nim zgromadzonych.

Aby zaradzić tego typu problemom, banki proponują nowoczesne rozwiązania bankowości transakcyjnej. Przykładem może być system indywidualnych depozytów, dostępny w Banku Millennium. Aplikacja SID umożliwia, oprócz podglądu ilości i kwot złożonych depozytów oraz prezentacji wysokości naliczonych od poszczególnych depozytów odsetek, przypisanie (przyporządkowanie) każdego depozytu do numeru konkretnego przetargu, modyfikację przypisania depozytu do innego przetargu oraz wypłatę depozytów i odsetek, niezależnie od siebie. Aplikacja umożliwia też pełną komunikację między systemami finansowymi firmy i banku, przez co obsługa depozytów staje się w pełni zautomatyzowana, dając jednocześnie klientom możliwość dokonywania dowolnych zmian i korekt w przechowywanych depozytach.

Dla firmy lub instytucji, która chce usprawnić proces administrowania depozytami obcymi poprzez skorzystanie z rozwiązań bankowości transakcyjnej, współpraca z bankiem rozpoczyna się od otwarcia jednego rachunku depozytowego, którego oprocentowanie może być przez nią negocjowane. Firma może też w dowolnym momencie wygenerować każdemu podmiotowi (np. kontrahentowi), który składa u niej depozyt, dowolną liczbę specjalnych wirtualnych numerów rachunków, przypisanych do konkretnego przetargu. Oznacza to, że każdy depozytariusz będzie miał wskazany przez firmę odrębny numer rachunku, na który ma dokonać wpłaty bądź przelewu środków. Wpływy te zostaną zaksięgowane na jednym rachunku wyznaczonym do obsługi depozytów. Opisane rozwiązanie pozwala na oszczędność czasu i nakładu pracy związanego z ewidencją depozytów i naliczaniem odsetek, codzienną informację (dostępną on-line) o stanie poszczególnych depozytów oraz pełną automatyzację ich obsługi (identyfikacja i wypłata).

Tak w zakresie administrowania depozytami, jak i w innych obszarach działalności firmy, warto konsultować jej potrzeby ze specjalistami od bankowości transakcyjnej, którzy pomogą dobrać rozwiązanie odpowiadające profilowi przedsiębiorstwa lub instytucji i usprawniające codzienną działalność.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Grabowski

Polecane