Wymagania UE dotyczące redukcji emisji zaieczyszczeń są kosztowne, ale dzięki inwestycjom stwarzają nowe szanse rozwoju dla wielu firm.
Wymagania UE dotyczące redukcji emisji zaieczyszczeń są kosztowne, ale dzięki inwestycjom stwarzają nowe szanse rozwoju dla wielu firm.
Ograniczyć szkodliwe emisje będą musiały duże elektrownie, ale także małe kotłownie. I te ostatnie mogą mieć więcej problemów, niż te pierwsze. Po prostu nie ta skala i nie te możliwości. Jak wynika z raportu Urzędu Regulacji, w polskim ciepłownictwie udział kotłowni o mocy poniżej 50 MW wynosi około 57 proc., a większość energii wytwarza z węgla. Wiele z nich potrzebuje modernizacji, instalacji filtrów i paliwa o korzystniejszych parametrach, dla środowiska. To także szanse rozwoju dla wielu firm — projektantów oraz wykonawców filtrów i instalacji odpylania, instalacji odsiarczania i instalacji odazotowania spalin.
— Naszymi klientami są przedsiębiorstwa, które borykają się z problemem emisji do atmosfery związków szkodliwych, zarówno pyłowych, jak i gazowych. Realizujemy inwestycje w różnych branżach — w przemyśle spożywczym, chemicznym, cementowo-wapienniczym, spalarniach odpadów, odlewniach, koksowniach, hutach, ale przede wszystkim energetyce i ciepłownictwie. Naszą domeną są kotły o mocy od kilku do 250 MW — mówi Marek Walkiewicz, wiceprezes spółki Instal-Filter z Kościana.
Spółka opracowała i wdrożyła nowoczesne systemy do redukcji zanieczyszczeń pyłowych oraz odsiarczania spalin powstałych w wyniku spalania węgla. Urządzenia te gwarantują spełnienie nie tylko obecnych, ale także przyszłych norm emisyjnych dla wszystkich paliw stałych (węgla kamiennego i brunatnego, biomasy, osadów ściekowych i alternatywnych paliw z odpadów tzw. RDFów).
— Najnowszym projektem wdrażanym od kilku lat jest Zintegrowany System Ochrony Powietrza z Odzyskiem Energii. Innowacją systemu jest kompleksowe oczyszczenie spalin i odzysk energii odpadowej w jednym kompaktowym urządzeniu. Połączenie walorów ekologicznych z ekonomicznymi powoduje — dzięki odzyskowi energii i podniesieniu tym samym efektywności energetycznej — że ten system staje się wyjątkowo atrakcyjny w porównaniu do innych instalacji oczyszczania spalin, gdyż nie stanowi jedynie składnika dodatkowych kosztów eksploatacyjnych. Nic nie stoi na przeszkodzie, by energia z węgla była ekologiczna w pełnym tego słowa znaczeniu — dodaje Marek Walkiewicz.
Spalanie węgla może być nieszkodliwe dla środowiska i efektywne. Od lat propagatorem czystych technologii węglowych jest Jerzy Buzek, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Szybko nie pożegnamy się z tym paliwem, bo jak wynika z prognozy Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE), w najbliższych latach odnotujemywzrost światowego popytu na węgiel. © Ⓟ
Podpis: Barbara Warpechowska