Efektywne spalanie mniejsza emisja

Barbara Warpechowska
opublikowano: 06-02-2015, 00:00

Wymagania UE dotyczące redukcji emisji zaieczyszczeń są kosztowne, ale dzięki inwestycjom stwarzają nowe szanse rozwoju dla wielu firm.

Ograniczyć szkodliwe emisje będą musiały duże elektrownie, ale także małe kotłownie. I te ostatnie mogą mieć więcej problemów, niż te pierwsze. Po prostu nie ta skala i nie te możliwości. Jak wynika z raportu Urzędu Regulacji, w polskim ciepłownictwie udział kotłowni o mocy poniżej 50 MW wynosi około 57 proc., a większość energii wytwarza z węgla. Wiele z nich potrzebuje modernizacji, instalacji filtrów i paliwa o korzystniejszych parametrach, dla środowiska. To także szanse rozwoju dla wielu firm — projektantów oraz wykonawców filtrów i instalacji odpylania, instalacji odsiarczania i instalacji odazotowania spalin.

— Naszymi klientami są przedsiębiorstwa, które borykają się z problemem emisji do atmosfery związków szkodliwych, zarówno pyłowych, jak i gazowych. Realizujemy inwestycje w różnych branżach — w przemyśle spożywczym, chemicznym, cementowo-wapienniczym, spalarniach odpadów, odlewniach, koksowniach, hutach, ale przede wszystkim energetyce i ciepłownictwie. Naszą domeną są kotły o mocy od kilku do 250 MW — mówi Marek Walkiewicz, wiceprezes spółki Instal-Filter z Kościana.

Spółka opracowała i wdrożyła nowoczesne systemy do redukcji zanieczyszczeń pyłowych oraz odsiarczania spalin powstałych w wyniku spalania węgla. Urządzenia te gwarantują spełnienie nie tylko obecnych, ale także przyszłych norm emisyjnych dla wszystkich paliw stałych (węgla kamiennego i brunatnego, biomasy, osadów ściekowych i alternatywnych paliw z odpadów tzw. RDFów).

— Najnowszym projektem wdrażanym od kilku lat jest Zintegrowany System Ochrony Powietrza z Odzyskiem Energii. Innowacją systemu jest kompleksowe oczyszczenie spalin i odzysk energii odpadowej w jednym kompaktowym urządzeniu. Połączenie walorów ekologicznych z ekonomicznymi powoduje — dzięki odzyskowi energii i podniesieniu tym samym efektywności energetycznej — że ten system staje się wyjątkowo atrakcyjny w porównaniu do innych instalacji oczyszczania spalin, gdyż nie stanowi jedynie składnika dodatkowych kosztów eksploatacyjnych. Nic nie stoi na przeszkodzie, by energia z węgla była ekologiczna w pełnym tego słowa znaczeniu — dodaje Marek Walkiewicz.

Spalanie węgla może być nieszkodliwe dla środowiska i efektywne. Od lat propagatorem czystych technologii węglowych jest Jerzy Buzek, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Szybko nie pożegnamy się z tym paliwem, bo jak wynika z prognozy Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE), w najbliższych latach odnotujemywzrost światowego popytu na węgiel. © Ⓟ

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane