Efektywne spalanie mniejsza emisja

Barbara Warpechowska
opublikowano: 06-02-2015, 00:00

Wymagania UE dotyczące redukcji emisji zaieczyszczeń są kosztowne, ale dzięki inwestycjom stwarzają nowe szanse rozwoju dla wielu firm.

Ograniczyć szkodliwe emisje będą musiały duże elektrownie, ale także małe kotłownie. I te ostatnie mogą mieć więcej problemów, niż te pierwsze. Po prostu nie ta skala i nie te możliwości. Jak wynika z raportu Urzędu Regulacji, w polskim ciepłownictwie udział kotłowni o mocy poniżej 50 MW wynosi około 57 proc., a większość energii wytwarza z węgla. Wiele z nich potrzebuje modernizacji, instalacji filtrów i paliwa o korzystniejszych parametrach, dla środowiska. To także szanse rozwoju dla wielu firm — projektantów oraz wykonawców filtrów i instalacji odpylania, instalacji odsiarczania i instalacji odazotowania spalin.

— Naszymi klientami są przedsiębiorstwa, które borykają się z problemem emisji do atmosfery związków szkodliwych, zarówno pyłowych, jak i gazowych. Realizujemy inwestycje w różnych branżach — w przemyśle spożywczym, chemicznym, cementowo-wapienniczym, spalarniach odpadów, odlewniach, koksowniach, hutach, ale przede wszystkim energetyce i ciepłownictwie. Naszą domeną są kotły o mocy od kilku do 250 MW — mówi Marek Walkiewicz, wiceprezes spółki Instal-Filter z Kościana.

Spółka opracowała i wdrożyła nowoczesne systemy do redukcji zanieczyszczeń pyłowych oraz odsiarczania spalin powstałych w wyniku spalania węgla. Urządzenia te gwarantują spełnienie nie tylko obecnych, ale także przyszłych norm emisyjnych dla wszystkich paliw stałych (węgla kamiennego i brunatnego, biomasy, osadów ściekowych i alternatywnych paliw z odpadów tzw. RDFów).

— Najnowszym projektem wdrażanym od kilku lat jest Zintegrowany System Ochrony Powietrza z Odzyskiem Energii. Innowacją systemu jest kompleksowe oczyszczenie spalin i odzysk energii odpadowej w jednym kompaktowym urządzeniu. Połączenie walorów ekologicznych z ekonomicznymi powoduje — dzięki odzyskowi energii i podniesieniu tym samym efektywności energetycznej — że ten system staje się wyjątkowo atrakcyjny w porównaniu do innych instalacji oczyszczania spalin, gdyż nie stanowi jedynie składnika dodatkowych kosztów eksploatacyjnych. Nic nie stoi na przeszkodzie, by energia z węgla była ekologiczna w pełnym tego słowa znaczeniu — dodaje Marek Walkiewicz.

Spalanie węgla może być nieszkodliwe dla środowiska i efektywne. Od lat propagatorem czystych technologii węglowych jest Jerzy Buzek, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Szybko nie pożegnamy się z tym paliwem, bo jak wynika z prognozy Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE), w najbliższych latach odnotujemywzrost światowego popytu na węgiel. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Efektywne spalanie mniejsza emisja