EFL ZREZYGNOWAŁ Z EMISJI OBLIGACJI

Artur Niewrzędowski
opublikowano: 07-05-1999, 00:00

EFL ZREZYGNOWAŁ Z EMISJI OBLIGACJI

Wrocławska spółka woli od razu poszukać potrzebnych 400 mln zł na GPW

DO PARKIETU: Kierowany przez Leszka Czarneckiego Europejski Fundusz Leasingowy za kilka miesięcy znajdzie się pod lupą Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, która zadecyduje o dalszym losie kontrowersyjnej spółki.

Europejski Fundusz Lea-singowy, do niedawna lider rynku lea-singu w Polsce, wycofał się z pozyskania kapitału poprzez niepubliczną emisję trzyletnich obligacji zamiennych o wartości 100 mln USD. Zamiast tego wrocławska spółka zdecydowała się na upublicznienie i wprowadzenie akcji na giełdę jeszcze w tym roku.

Przygotowana wspólnie przez Bank Handlowy i Creditanstalt dla Europejskiego Funduszu Leasingowego największa w historii branży emisja obligacji zamiennych, warta około 400 mln zł (100 mln USD), nie dojdzie do skutku. Spółka wycofała się z pozyskania w ten sposób pieniędzy, pilnie potrzebnych na dalszy rozwój.

— Zmiana polityki KPWiG w stosunku do przedsiębiorstw leasingowych miała decydujący wpływ na rezygnację EFL z przeprowadzenia kosztownej emisji obligacji. Pozyskanie kapitału poprzez giełdę, które stało się dla spółki możliwe, jest zdecydowanie tańsze — twierdzi pragnący zachować anonimowość analityk jednego z warszawskich banków.

Prospekt w zamian

Wrocławska firma zamierzała poprzez zamkniętą emisję obligacji zamiennych pozyskać kapitał na rynkach zagranicznych. Zamiana wszystkich obligacji na akcje miała dać nie więcej niż 30 proc. udziałów w kapitale Europejskiego Funduszu Leasingowego, czyli dotychczasowi właściciele mieli zachować kontrolę nad spółką.

Dopuszczenie przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd już dwóch spółek leasingowych do obrotu publicznego (pierwszą było częstochowskie Leasco, drugą warszawski CLiF Piotra Bźchnera) w opinii analityków oznacza przełamanie impasu w upublicznianiu branży. W związku z tym EFL skoncentrował wszystkie swoje siły na opracowaniu prospektu emisyjnego, który w najbliższych miesiącach zamierza złożyć w KPWiG.

— Debiut giełdowy spółki kontrolowanej przez Leszka Czarneckiego może mieć miejsce jeszcze w tym roku. Pozyskanie przez EFL kapitałów poprzez giełdę wydaje się dla spółki najefektywniejszym rozwiązaniem — mówi analityk.

Nie wiadomo jeszcze, ile akcji spółka chce upublicznić. Można się spodziewać, że będzie chciała uzyskać za nie kwotę zbliżoną do nie zrealizowanej emisji obligacji.

Lider małego leasingu

Europejski Fundusz Leasingowy powstał w 1991 roku. Spółka specjalizuje się w tzw. małym leasingu, czyli środków transportu drogowego, komputerów i sprzętu biurowego oraz maszyn i urządzeń przemysłowych. W 1997 roku EFL nabył pakiet kontrolny we wrocławskim MR Leasing Service oraz kupił bydgoskie Auto-Polmo, jednego z największych w kraju dea-lerów samochodów.

Wartość aktywów netto przekazanych przez Grupę EFL w leasing w ubiegłym roku wyniosła ponad 720 milionów zł. W ubiegłym roku, za pośrednictwem Banku Handlowego, Europejski Fundusz Leasingowy zdecydował się na emisję krótkoterminowych papierów dłużnych. Wyemitowano wówczas trzy- i sześciomiesięczne papiery wartościowe o łącznej wartości 130 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Niewrzędowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / EFL ZREZYGNOWAŁ Z EMISJI OBLIGACJI