Egipski sąd zgodził się na przejęcie kontenerowca Ever Given

opublikowano: 13-04-2021, 14:09

Na wniosek operatora Kanału Sueskiego sąd w Egipcie wydał zgodę na zajęcia kontenerowca Ever Given, który w marcu blokował przez tydzień jeden z najważniejszych na świecie morskich szlaków handlowych.

Zarząd Kanału Sueskiego (SCA) domaga się odszkodowania wysokości 900 mln USD za zablokowanie drogi wodnej, które do dziś odczuwalne jest w transporcie morskim i wymusza na armatorach zmiany ruchu statków. Aby zabezpieczyć to roszczenie wystąpił do sądu o zgodę na zajęcie kontenerowca. Sąd w miejscowości Ismailia wydał ją, doniosły lokalne media. SCA tłumaczy, że pieniądze z odszkodowania potrzebne mu są na pokrycie strat wynikających z utraty opłat za korzystanie z Kanału Sueskiego, ale także na pokrycie kosztów naprawy jego uszkodzeń oraz prac towarzyszących uwalnianiu olbrzymiego kontenerowca.

Właścicielem Ever Given jest japoński armator Shoei Kisen Kaisha. Nie wypowiada się na temat jednostki w związku z wciąż toczącym się sporem. Poinformował, że załoga wciąż jest na pokładzie statku znajdującego się na Wielkim Jeziorze Gorzkim, mniej więcej w połowie długości Kanału Sueskiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane