EI zamierza budować osiedle za 500 mln zŁ

Dominika Bajer
01-06-2001, 00:00

El zamierza budować osiedle za 500 mln zŁ

Kielecka spółka Echo Investement poprzez swoją spółkę zależną Projekt Naramowice zamierza wybudować osiedle w Naramowicach. Całkowity koszt inwestycji obejmującej 50 ha gruntów i planowanej na 9 lat szacowany jest na 500 mln zł. Do końca roku ma się rozpocząć pierwszy jej etap, wartości 9 mln zł, dotyczący zabudowy 5 tys. mkw. gruntów.

Echo Investment, spółka deweloperska z Kielc, jeszcze w tym roku rozpocznie pierwszy etap budowy osiedla deweloperskiego w Naramowicach. Bezpośrednim inwestorem będzie jej spółka zależna Projekt Naramowice. Budowa całego osiedla obejmującego 50 ha potrwa do 2010 r.

— Obecnie koszt zabudowy terenu szacujemy na 500 mln zł, ale to tylko prognozy. Trudno stwierdzić, jaki będzie całkowity koszt realizacji — mówi Bogusław Zagorec, dyrektor spółki Projekt Naramowice.

W planowanym osiedlu o powierzchni 200 tys. mkw. zamieszka prawie 10 tys. osób.

Konieczna zmiana planu

Do końca roku spółka zamierza rozpocząć zabudowę pierwszej części gruntów zlokalizowanych w Naramowicach. Przetarg na wykonawcę firma ogłosi po uzyskaniu pozwolenia na budowę.

— Aby ją rozpocząć, niezbędna jest zmiana planu zagospodarowania przestrzennego. Decyzję w tej sprawie muszą podjąć Zarząd i Rada Miasta Poznania — mówi Bogusław Zagorec.

Przedstawiciele spółki liczą, że zmiana planu i uzyskanie pozwolenia na budowę nastąpi najpóźniej do listopada.

— Obszar, od którego chcemy rozpocząć zagospodarowanie terenu Naramowic, wynosi 5 tys. mkw. powierzchni. Przygotowujemy obecnie projekty budowlane — informuje Bogusław Zagorec.

Małe miasto

Wartość zabudowy pierwszego fragmentu szacowana jest na 9 mln zł. Dzisiaj powinno nastąpić podpisanie porozumienia pomiędzy Echo Investment a UM w Poznaniu, akceptującego plany zagospodarowania gruntów przez kielecką spółkę.

Obecnie inwestycja przygotowywana jest od strony prawnej.

— Chcemy zbudować małe miasto. Z działki o powierzchni 50 ha pod zabudowę przeznaczona jest połowa, reszta to tereny zielone. Powstaną też budynki użyteczności publicznej. Obecnie uzgadniamy warunki z urzędem miasta. UM ma podobne do naszych plany zabudowy okolicznych terenów i chce, żebyśmy robili to razem. Szuka jednak inwestora — twierdzi Bogusław Zagorec.

Jego zdaniem, istnieje szansa, że takim inwestorem może zostać spółka Projekt Naramowice.

W ubiegłym roku Echo Investment nabyło udziały w Zakładzie Ogrodniczym Naramowice (właściciel gruntów, na których ma powstać osiedle). Zapłaciło za nie prawie 40 mln zł.

— Do końca 2000 roku odkupiliśmy wszystkie udziały od Zakładu Ogrodniczego Naramowice —informuje Bogusław Zagorec.

Deweloper z Kielc

Echo Investment jest firmą developerską z Kielc. Działa od 1992 roku. Główny obszar to budownictwo mieszkaniowe, centra handlowe i budynki użyteczności publicznej. W Poznaniu Echo jest investorem Hotelu Ibis i apartamentowca nad Wartą. Osiedle w Naramowicach jest trzecim poznańskim projektem spółki.

Okiem eksperta

Pomysł Echo Investment polegający na wybudowaniu dużego osiedla mieszkaniowego w Naramowicach jest ciekawy. Z punktu widzenia potrzeb miasta tego typu długofalowa inwestycja mieszkaniowa jest potrzebna. Osiedle w Naramowicach wraz z całą infrastrukturą może w przyszłości odegrać istotną rolę na poznańskim rynku nieruchomości.

prof. Henryk Gawron,

Kierownik Katedry Inwestycji i Nieruchomości Akademii Ekonomicznej w Poznaniu

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Bajer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / EI zamierza budować osiedle za 500 mln zŁ