Eike Schmidt zaapelował do Niemiec o zwrot obrazu

  • DI
opublikowano: 02-01-2019, 22:00

Dyrektor Galerii Uffizi we Florencji zaapelował do Niemiec o zwrot obrazu z XVIII w., skradzionego przez nazistów w czasie II wojny światowej.

— Pragniemy, aby w ciągu tego roku mógł zostać wreszcie zwrócony Galerii Uffizi „Wazon z kwiatami” Jana van Huysuma, skradziony przez nazistowskich żołnierzy w czasie II wojny światowej i obecnie będący w posiadaniu niemieckiej rodziny, która po tak długim czasie nie oddała go muzeum mimo licznych próśb państwa włoskiego — stwierdził w wypowiedzi rozpowszechnionej na stronach internetowych i profilach galerii w mediach społecznościowych Eike Schmidt, który jest Niemcem.

Apel dotyczy obrazu holenderskiego malarza barokowego, żyjącego w latach 1682-1749, który znajdował się w zbiorach Palazzo Pitti od 1824 r. W 1940 roku w czasie ewakuacji pałacu obraz został przeniesiony do jednej z willi w Toskanii, a potem z powrotem do posiadłości we Florencji. Stamtąd, wraz z innymi dziełami, wywieźli go niemieccy żołnierze. Informacja o tym, że obraz znajduje się w Niemczech, pojawiła się tuż po zjednoczeniu kraju. Różni pośrednicy próbowali nawiązać kontakt z władzami w Rzymie, żądając pieniędzy za dzieło będące własnością Włoch. W związku z tymi żądaniami prokuratura we Florencji wszczęła śledztwo.

— Z powodu tej sprawy, która zubożyła dziedzictwo Galerii Uffizi, rany II wojny światowej i nazistowskiego terroru się nie zabliźniły. Niemcy powinny znieść zasadę przedawnienia w sprawie dzieł skradzionych w czasie konfliktu i doprowadzić do tego, by mogły one powrócić do prawowitych właścicieli — oświadczył niemiecki historyk sztuki, podkreślając, że jego kraj ma „moralny obowiązek” zwrócić dzieło.

Na ścianie w Palazzo Pitti, gdzie znajdował się obraz holenderskiego mistrza, wisi rama oklejona napisami „skradziony” po włosku, niemiecku i angielsku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane