Ekofirmy rozwiną pomysły dzięki grantom

Dorota ZawiślińskaDorota Zawiślińska
opublikowano: 2022-03-09 20:00

Fundusze norweskie wesprą projekty, które przyczyniają się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla i zużycia prądu.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Jakie projekty otrzymały wsparcie z funduszy norweskich
  • Jakie są kolejne szanse na granty z programu „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich Blue Growth”
  • Do kiedy można składać wnioski o dofinansowanie

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłosiła wyniki konkursu „Małe granty dla przedsiębiorczych kobiet”. Dotacje na łączną kwotę 7 mln EUR popłynęły do firm, których właścicielkami są kobiety lub w których mają one wpływ na decyzje zarządu. PARP wsparła w sumie 56 projektów. Są one finansowane z funduszy norweskich z programu „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje”. Na dofinansowanie miały szansę przedsięwzięcia dotyczące opracowania lub wdrożenia innowacji w sektorach zielonych technologii, wód morskich i śródlądowych lub związanych z poprawą jakości życia. Fundusze norweskie wsparły także projekty związane z zakupem usług mentoringowych. Każda przedsiębiorcza kobieta miała szansę na dofinansowanie w wysokości do 200 tys. EUR.

Bez marnotrawstwa

Jednym z beneficjentów konkursu jest warmińsko-mazurska firma Recello, która odzyskuje surowce dla przemysłu włókienniczego.

– Działamy na rynku artykułów higienicznych, który wraz z rozpoczęciem pandemii bardzo się rozwinął. Wszyscy zaczęliśmy bardzo dbać o higienę. Spółka odzyskuje tzw. nieperfekcyjne partie włóknin i taśm. Tworzymy z nich włókno pierwotne i oddajemy je producentom wyrobów higienicznych. Z tego powstają nowe taśmy lub włókniny – wyjaśnia Agnieszka Girzejowska, prezes firmy Recello.

Fundusze norweskie dostała też warszawska firma Reno, producent drzwi i systemów przesuwnych. Dzięki finansowemu wsparciu będzie wykorzystywała drewno, które dotychczas było tylko produkcyjnym odpadem. Z jego resztek powstaną stylowe klamki. Przy tym projekcie firma będzie współpracowała z partnerem norweskim.

– Zaczynaliśmy od działalności startupowej. Byłam wtedy w szóstym miesiącu ciąży. Od samego początku wiedziałam, że to, czym zajmuje się spółka, musi być ekologiczne. Jednocześnie nie zdawałam sobie sprawy z tego, że rozwiązania eko mogą się opłacać. Skupiliśmy uwagę na drewnie, które staje się odpadem. Pomyśleliśmy, że jest przed nami wielka szansa, aby stworzyć z niego coś, co docenią klienci – mówi Agnieszka Awakowicz-Komnata, wiceprezes firmy Reno.

Izabela Wójtowicz, dyrektor departamentu wdrożeń innowacji w przedsiębiorstwach w PARP, zwraca uwagę, że projekty, które otrzymały wsparcie z funduszy norweskich, przyczynią się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla i zużycia prądu.

Mikołaj Różycki, wiceprezes PARP, podkreśla, że w kwestii przedsiębiorczości kobiet w naszym kraju jest jeszcze sporo do zrobienia.

– W Polsce aktywnych zawodowo pań jest 60 proc., natomiast w Norwegii aż 72 proc. – zwraca uwagę Mikołaj Różycki.

Rozwój kompetencji

Zachęca, aby panie startowały nie tylko w konkursie „Małe granty dla przedsiębiorczych kobiet”, ale także korzystały z dostępnych w PARP szkoleń finansowanych z funduszy unijnych.

Warto zaznaczyć, że przedstawiciele biznesu mogą powalczyć o fundusze norweskie w konkursie „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich – Blue Growth”. Szansę na granty mają przedsiębiorcy, którzy prowadzą małe porty, mariny i spółki związane z turystyką wodną. PARP wesprze innowacje dotyczące wód morskich i śródlądowych. W puli jest 9 mln 350 tys. EUR. Wnioski o dofinansowanie można składać do 31 marca.