Ekonomiści chcą Webera na stanowisku szefa ECB

MD
opublikowano: 15-02-2010, 11:10

Następcą Jean-Claude Tricheta na stanowisku szefa Europejskiego Banku Centralnego (ECB) będzie Axel Weber, wynika z sondażu przeprowadzonego przez Bloomberga wśród ekonomistów. Zdecydują o tym jednak politycy.

Z 27 uczestników sondażu aż 24 jest przekonanych, że to prezes Bundesbanku i były ekonomista akademicki będzie kolejnym szefem ECB. Pozostałych trzech uważa, że to stanowisko powinien objąć Mario Draghi, szef banku centralnego Włoch, przed objęciem tej funkcji pracujący w Goldman Sachs. 

20 z pytanych przez Bloomberg ekonomistów uważa, że zastępcą szefa europejskiego banku centralnego powinien zostać Vitor Constancio, szef banku centralnego Portugalii.

Kadencja Jean-Claude Tricheta kończy się 31 października tego roku. Lucas Papademos, obecny wiceprezes ECB, ma pełnić tą funkcję do 31 maja tego roku. Ministrowie finansów państw eurolandu mają głosować kandydaturę jego następcy już we wtorek. Kontrkandydatami dla Constancio będą Yves Mersch z Luksemburga i Peter Praet z Belgii. Według ekspertów, jeśli wybór padnie na Constancio, wzrosną szanse Webera. Szef banku centralnego Portugalii ma opinię „gołębia” i wybór prezesa Bundesbanku, znanego „jastrzębia”, zrównoważyła jego wybór. Wybór Merscha, który jest znany z determinacji w walce z inflacją, zwiększałby z kolei szanse Draghiego.

- Będą do końca iść łeb w łeb – twierdzi Holger Sandte, główny ekonomista rynku europejskiego w WestLB  z  Dusseldorfu, którego zdaniem wygra Draghi. – Politycy prawdopodnie chcą kogoś, kto jest lepszym dyplomatą niż Weber – powiedział.

Sandte zwrócił także uwagę, że Europejski Bank Centralny ma siedzibę we Frankfurcie i „jest skrojony na niemiecki sposób”.

Niemieckie magazyny Der Spiegel i WirtschaftsWoche informowały w lutym, że kanclerz Angela Merkel zdobyła poparcie prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego dla kandydatury Webera.

MD, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane