Ekonomiści o odrzuceniu prezydenckiego weta

Polska Agencja Prasowa SA
29-08-2005, 20:34

Konsekwencją odrzucenia prezydenckiego weta i przyjęcie ustawy o zwrocie VAT za materiały budowlane będzie albo wyższy deficyt budżetowy, albo wyższe opodatkowanie w innych działach gospodarki - uważa główny ekonomista BZ WBK Maciej Reluga. Analitycy zwracają uwagę na fakt, że zwrot VAT-u jest realizacją danej kiedyś podatnikom obietnicy.

Konsekwencją odrzucenia prezydenckiego weta i przyjęcie ustawy o zwrocie VAT za materiały budowlane będzie albo wyższy deficyt budżetowy, albo wyższe opodatkowanie w innych działach gospodarki - uważa główny ekonomista BZ WBK Maciej Reluga. Analitycy zwracają uwagę na fakt, że zwrot VAT-u jest realizacją danej kiedyś podatnikom obietnicy.

    Sejm odrzucił w poniedziałek weto prezydenta do ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Ustawa ma złagodzić skutki podniesienia od 1 maja 2004 r. VAT-u na materiały budowlane z 7 proc. do 22 proc. Zakłada, że osobom fizycznym, które budują lub remontują mieszkanie, przysługiwałaby rekompensata za wzrost podatku VAT na materiały budowlane.

    "Dziwi mnie, że jedynym możliwym krokiem, który miałby zapobiec zwiększeniu deficytu budżetowego jest podwyższanie akcyzy na paliwa" - powiedział Reluga PAP.

    O takiej możliwości uprzedzał Gronicki. Jego zdaniem, w przyszłym roku minimalne koszty wejścia w życie ustawy wyniosą 3 mld zł. Będzie to oznaczało konieczność zwiększenia deficytu budżetowego o minimum 3 mld zł albo znalezienie dodatkowego źródła dochodów, które pokryłoby ten deficyt. W tym scenariuszu możliwe jest podwyższenie akcyzy na paliwa.

    Zdaniem Relugi, realny wzrost wydatków budżetowych na poziomie 4 proc. jest duży i można by go nieco zmniejszyć, aby deficyt budżetowy pozostał na tym samym poziomie. "Trudno jednak sobie wyobrazić, aby przed wyborami była możliwa umowa polityczna, by gdziekolwiek zmniejszać wydatki" - powiedział Reluga.

    "Myślę, że powody do przyjęcia tej ustawy (czyli odrzucenia weta - PAP) nie mają charakteru ekonomicznego, lecz są związane z obietnicami, które politycy dali obywatelom" - dodał.

    W opinii Relugi, w sytuacji kiedy ministerstwo finansów ma kłopoty z oszacowaniem, jakie będą koszty przyjęcia ustawy, trudno ocenić, jaka podwyżka akcyzy będzie konieczna, by zrekompensować te wydatki. Główny ekonomista BZ WBK zaznaczył, że podwyżka akcyzy na paliwo doprowadzi do wzrostu inflacji i wzrostu kosztów dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych.

    Zdaniem wiceprezesa Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową Bohdana Wyżnikiewicza, dla finansów publicznych skutki odrzucenia weta będą negatywne, bo wzrost wydatków pogłębia brak równowagi budżetowej. Jednak, jego zdaniem, odrzucenie weta przyniesie pewne korzyści.

    "Została uratowana wiarygodność państwa, bo politycy obiecali niegdyś częściowy zwrot VAT-u na materiały budowlane, wyrówna się szanse tych, którzy budują w systemie gospodarczym i tych, którzy korzystają z usług deweloperów, poza tym w pewnym stopniu zostanie ograniczona tzw. szara strefa, czego prawdopodobnie minister finansów nie uwzględnił w swoich kalkulacjach" - powiedział Wyżnikiewicz PAP.

    Prezes firmy konsultingowej rynku budowlanego REAS Consulting Kazimierz Kirejczyk zauważył, że od 10 lat około 75-80 proc. nowej powierzchni mieszkalnej jest budowanych przez indywidualnych inwestorów, a to właśnie ich najbardziej dotyczy zwrot VAT-u na materiały budowlane.

    "Nawet, gdyby chodziło tylko o tych ludzi, którzy budują domy jednorodzinne, zwrot VAT-u dotyczy kilkuset tysięcy polskich rodzin, nie licząc tych, którzy kupują materiały dla potrzeb remontowych. Jest to grupa inwestorów, która w sposób bardzo istotny wpływa na rynek pracy" - uważa Kirejczyk.

    "Gdyby tej ulgi nie uchwalono, znacząca część ludzi poczułaby się oszukana. Ludziom wyraźnie kiedyś obiecano taką ulgę, a jak się coś ludziom obiecuje, to słowa wypada dotrzymać" - powiedział Kirejczyk PAP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Ekonomiści o odrzuceniu prezydenckiego weta