Ekonomiści obniżają prognozy wzrostu Chin

opublikowano: 30-10-2018, 07:26

Obawy eskalacji wojny handlowej powodują, że ekonomiści spodziewają się niższego tempa wzrostu gospodarczego Chin w nadchodzących kwartałach.

W czwartym kwartale wzrost PKB Chin w ujęciu rocznym szacowany jest na 6,4 proc., ale w kolejnym już na 6,3 proc., wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego wśród ekonomistów przez agencję Bloomberg. We wrześniu prognozy były wyższe. W czwartym kwartale tego roku tempo wzrostu miało wynieść 6,5 proc., a w okresie pierwszych trzech miesięcy 2019 roku miało sięgać 6,4 proc.

- Spodziewamy się spowolnienia w 2019 roku pomimo prób rządu stymulacji wzrostu polityką fiskalną i monetarną – powiedział Patrick Franke, ekonomista w  Helaba we Frankfurcie. – Konflikt handlowy, w tym wzrost ceł do 25 proc., będzie nadal ciążyć na wzroście – dodał.   

Tempo wzrostu gospodarczego Chin spowolniło w trzecim kwartale do 6,5 proc. po tym jak sięgało 6,7 proc. w drugim. Rynek oczekiwał wzrostu o 6,6 proc. w trzecim kwartale.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu