Ekonomiści: RPP podniesie stopy procentowe o 50 pkt. bazowych

  • PAP
opublikowano: 03-11-2021, 06:49

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu podniesie stopy procentowe o 50 pkt. bazowych – twierdzą zgodnie ekonomiści, z którymi rozmawiała PAP.

Adobe Stock

W środę odbędzie się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Zdaniem ekonomistów, RPP zdecyduje o podniesieniu głównej stop procentowej.

„RPP podniesie stopy i to o 50 pkt. bazowych” – powiedział PAP ekonomista Banku Pekao Adam Antoniak.

„Zakładamy, że RPP zdecyduje się na podwyżkę o 50 pkt. bazowych” – powiedziała PAP ekonomistka PKO BP Marta Petka-Zagajewska.

„Przy takich danych o inflacji RPP może przyspieszyć decyzję i pomimo innej retoryki, prezentowanej wcześniej przez przewodniczącego Rady, prezesa NBP Adama Glapińskiego, zdecydować się na podwyżkę stóp procentowych o 50 pkt. bazowych” – powiedziała PAP Agata Filipowicz-Rybicka, główna ekonomistka Alior Banku.

O ile w kwestii kierunku i skali zmiany stóp procentowych w listopadzie ekonomiści są zgodni, to ich prognozy dotyczące dalszych działań się już różnią.

„RPP będzie chciała jak najszybciej wrócić ze stopami do 1,5 proc. i ten poziom zostanie osiągnięty już na początku przyszłego roku. Dlatego nie wykluczamy, że do kolejnej podwyżki dojdzie już w grudniu i wyniesie ona 25 pkt. bazowych, a w styczniu będzie kolejna podwyżka, właśnie do 1,5 proc. Sekwencja więc będzie dynamiczna. Dalsze podwyżki wydają się przesądzone, a ich skala będzie zależeć od tego, jakie będą perspektywy inflacji” – powiedział Adam Antoniak z Banku Pekao.

Z kolei ekonomiści PKO BP uważają, że po podwyżce w listopadzie nastąpi przerwa.

„Naszym zdaniem, cykl podwyżek stóp procentowych będzie kontynuowany przez nową Radę Polityki Pieniężnej. Do kolejnej podwyżki stóp procentowych dojdzie więc w marcu” – powiedziała Marta Petka-Zagajewska z PKO BP.

Również analitycy Alior Banku uważają, że po listopadzie RPP zwolni tempo podwyżek stóp procentowych.

„Spodziewamy się kontynuacji podwyżek stóp procentowych, aż dojdą one do 2 proc. Ale sądzimy, że kolejne podwyżki stóp procentowych już nie będą tak strome – spodziewamy się, że w przyszłym roku co kwartał RPP będzie podnosić stopy procentowe o 25 pkt. bazowych” – powiedziała Agata Filipowicz-Rybicka z Alior Banku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane