Ekonomiści: SNB zmuszony ciąć stopy

opublikowano: 18-02-2015, 11:04

Narodowy Bank Szwajcarii będzie nadal obniżał stopy procentowe, starając się przeciwdziałać szkodom gospodarczym wywołanym wzrostem notowań franka, oceniają ekonomiści ankietowani przez agencję Bloomberg.

Aż 26 z 28 ekonomistów w comiesięcznej ankiecie prognozuje, że SNB poluzuje znowu politykę monetarną jeśli szwajcarska gospodarka będzie słabła po tym, jak w połowie ubiegłego miesiąca wstrząsnął rynkami decydując się odejść od sztywnego powiązania kursu franka do euro.

Thomas Jordan, szef SNB
Zobacz więcej

Thomas Jordan, szef SNB Bloomberg

Z kolei 22 z respondentów uważa, że SNB zredukuje stopę depozytów płatnych na żądanie, która obecnie już wynosi -0,75 proc.  Może ona zostać obniżona nawet do -1,5 proc. 

Prezes SNB Thomas Jordan od pewnego czasu deklaruje, że bank ma jeszcze sporo miejsca na dalsze obniżki stóp, spodziewa się również spadku tempa wzrostu gospodarczego a nawet,  ujemnej dynamiki PKB w pierwszym kwartale. 

Szwajcaria ma poważny problem. Musi spróbować uniknąć ostrej recesji i deflacji -  twierdzi Janwillem Acket, główny ekonomista w Julius Baer w Zurichu.

Nowa prognoza gospodarcza SNB ma być opublikowana – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami – podczas rewizji polityki pieniężnej na posiedzeniu 19 marca.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Ekonomiści: SNB zmuszony ciąć stopy