Czytasz dzięki

Ekoszkoła i nie tylko za 110 mln zł

opublikowano: 25-11-2019, 22:00

Samorząd podwarszawskiej gminy Marki oficjalnie otwiera Mareckie Centrum Edukacyjno- Rekreacyjne.

Obiekt o powierzchni 15 m kw., wybudowany za 110 mln zł, to jedna z największych inwestycji w historii miasteczka. Zrealizowała ją spółka komunalna Mareckie Inwestycje Miejskie (MIM), a wykonawcą był Budimex. Od września działa tam szkoła (docelowo dla 1,2 tys. uczniów), a wkrótce otwarta zostanie część sportowo-kulturalna, czyli boisko do piłki nożnej i stadion lekkoatletyczny z trybunami, basen ze strefą spa (sauny, groty solna i śnieżna), sale sportowe i widowiskowa.

— Po godzinach szkolnych te obiekty będą wykorzystywane komercyjnie — mówi Piotr Grubek, prezes MIM.

Inwestycję sfinansowała emisja obligacji we współpracy z bankiem Pekao. Zostaną spłacane do 2035 r. To jedna z pierwszych szkół w Polsce z certyfikatem BREEM (obecnie w Polsce mają go cztery, w tym dwie w Markach), przyznawanych ekologicznym budynkom. Docelowo część szkolna ma zużywać tyle prądu, ile wyprodukują zamontowane w budynku instalacje fotowoltaiczne, system kogeneracji i pompy ciepła. Budynek ma też tzw. dach bagienny, który gromadzi deszczówkę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane