Eksperci ocenili unijną politykę jakościową

Łukasz Gromkowski
14-05-2002, 00:00

Wramach projektu CAPE (Chambers Accession Programme for Eastern Europe), w Warszawie odbyło się seminarium „Polityka standaryzacyjna i projakościowa w UE i w Polsce”, zorganizowane przez Komitet Jakości i Normalizacji Krajowej Izby Gospodarczej (KIG), Polskie Centrum Badań i Certyfikacji (PCBC) oraz Ministerstwo Gospodarki (MG). Było ono poświęcone przygotowaniu izb gospodarczych i przedsiębiorców w Polsce do funkcjonowania w ramach jednolitego rynku europejskiego. Z badań przeprowadzonych w lutym 2002 r. przez Krajową Izbę Gospodarczą wynika, że stan przygotowania polskich firm do działania w realiach Unii, pod względem zarządzania jakością jest niezadowalający. Wdrażanie przepisów UE, zdaniem przedsiębiorców, napotyka najpoważniejsze bariery w obszarach certyfikacji wyrobów, przepisów technicznych i norm oraz zasad konkurencji. Seminarium miało na celu przybliżenie zagadnień oceny zgodności, przeanalizowanie zaawansowania Polski w dostosowywaniu przepisów technicznych do wymagań UE oraz wyjaśnienie, jak stosowanie standardów Unii wpływa na polskich producentów.

W seminarium wzięli udział przedstawiciele polskich instytucji działających w obszarze regulacji oraz reprezentanci tzw. sektorów regulowanych, tzn. izb gospodarczych, izb branżowych, producenci. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele EOTC (European Organisation for Conformity Assessment) i Delegacji Komisji Europejskiej w Polsce.

Hervy Vialle, wiceprezydent Europejskiej Organizacji Oceny Zgodności, w swoim wystąpieniu omówił zasady swobodnego przepływu towarów i celowość regulacji technicznych. Przedstawił m.in. kwestie ewolucji regulacji unijnych, znaczenie instytucji administrujących procedurami standaryzacji UE oraz nowe uregulowanie procedur wymiany informacji o projektach nowych norm technicznych krajów członkowskich (Dyrektywa 98/34/EEC).

— Wdrożenie polityki standaryzacyjnej UE zwiększy tylko przejrzystość prowadzonych interesów. Jest to jak najbardziej korzystne dla gospodarki i rynku — twierdzi Katarzyna Grzejszczyk, koordynator projektu CAPE z ramienia KIG.

Z kolei Wojciech Henrykowski, dyrektor Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji, porównywał znaczenie systemów oceny zgodności w strukturach Unii Europejskiej i Polsce. Analizował etapy rozwoju, w których się one obecnie znajdują —m.in. ich braki strukturalne.

— Wielu uczestników seminarium wyrażało wątpliwość, czy uda się dostosować nasz system zgodności i struktury zarządzania polskich firm do wymagań UE przed naszym akcesem. Przedsiębiorstwa muszą ciągle doskonalić własne struktury, wprowadzać kolejne elementy systemu — mówi Wojciech Henrykowski, dyrektor PCBC.

W trakcie seminarium odbyły się także dwie dyskusje panelowe. Pierwsza z nich dotyczyła dostosowywania polskich przepisów technicznych do przepisów UE i ich stosowania. Poruszono w niej tezy dostępu producentów do dyrektyw UE, drogę uzyskania pełnej zgodności polskich przepisów z wymaganiami Unii w zakresie oceny zgodności oraz przeanalizowano rozwój i role polskich insytytucji działających w obszarze regulacji technicznych.

Podczas drugiej dyskusji omówiono wpływ przepisów standaryzacyjnych UE na polskie firmy oraz rolę izb gospodarczych w informowaniu producenta w obszarze standaryzacji. Uczestniczący w niej przedstawiciele izb i producenci dyskutowali o praktycznym przykładzie bezpośredniego wpływu standardów UE na polskich producentów oraz o szkoleniach dla firm przeprowadzanych przez izby. Przykładami były Krajowa Izba Opakowań i Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Opakowań w Warszawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Gromkowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / / Eksperci ocenili unijną politykę jakościową