Eksplozja kursów Immoeast i Orco

KZ, Bloomberg
14-10-2008, 12:11

Wczoraj akcje obu zagranicznych deweloperów wzrosły na GPW o – odpowiednio 8,9 i ponad 22 proc. Dziś zwyżka jest jeszcze efektowniejsza, a notowania Immoeast rosną już o 75 proc.!

Akcjonariusze obu spółek złapali głęboki oddech: ok. godz. 13.00 papiery Immoest idą w górę o 75 proc., a Orco drożeją o mniej więcej 35 proc.

„Deweloperzy najmocniej ucierpieli na kryzysie zaufania na rynkach finansowych, jest więc naturalne, że teraz korzystają na zmianie nastrojów” – powiedział agencji Bloomberg Tomas Sattler, makler w praskim biurze Komercni Banku.

NAREIT, branżowy indeks, skupiających europejskich deweloperów, w ciągu dwóch ostatnich sesji wzrósł o 180 pkt., tj. 11 proc. Wcześniej – od początku października – spadł jednak o 23 proc.

Przypomnijmy – wczoraj przedstawiciele Immoeast oficjalnie powrócili do tematu połączenia ze swoim podmiotem dominującym – Immofinanz. Na razie badane są korzyści, jakie miałyby wynikać z fuzji. Nowy szef Immoeast, Thomas Kleibl (kilkanaście dni temu zastąpił Karla Petrikovicsa, długoletniego szefa firmy), jest przekonany, że połączenie deweloperów pozwoliłoby na osiągnięcie takich rozmiarów i przepływów gotówkowych, które mogłyby pozwolić na finansowanie dużych projektów.

Na razie jednak obie firmy potrzebują gotówki jak kania dżdżu, dlatego z jednej strony ograniczają skalę planowanych inwestycji na kolejne lata, z drugiej – starają się spieniężyć część aktywów.

Nowy szef spółki ujawnił również, że jego poprzednik zdecydował się na zakup obligacji, wyemitowanych przez prywatną fundację z siedzibą w Liechtensteinie. Odbyło się to bez wiedzy rady nadzorczej Immoeastu. Inwestycja pociągnęła za sobą wydatek rzędu 800 mln EUR, tymczasem wartość papierów spadła obecnie do 520 mln EUR. Fundacja ma jednak systematycznie spłacać zadłużenie (w tym 150 mln EUR do końca października).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Eksplozja kursów Immoeast i Orco