Eksport do WNP w 2004 roku przekroczył 5 mld USD

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 11-10-2005, 21:50

Eksport do krajów Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) w 2004 roku wyniósł 5 mld 789,3 mln USD. Rząd zapoznał się we wtorek z informacją o realizacji polityki handlowej wobec rynków wschodnich.

Eksport do krajów Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) w 2004 roku wyniósł 5 mld 789,3 mln USD. Rząd zapoznał się we wtorek z informacją o realizacji polityki handlowej wobec rynków wschodnich.

    Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu (CIR) w komunikacie przesłanym we wtorek wieczorem PAP, po kryzysie z 1998 r., za cel programu - w wariancie minimalnym - przyjęto wprowadzenie na rynki WNP polskich towarów o wartości 4 mld USD, tj. na poziomie najwyższym, odnotowanym w 1997 r.

    Natomiast realizacja wariantu rozwojowego zakładała osiągnięcie wielkości eksportu towarów na poziomie ponad 5 mld USD. Działania nakreślone w programie skoncentrowano na wybranych, największych rynkach: Rosji, Ukrainy, Białorusi, Kazachstanu, Mołdowy i Uzbekistanu.

    "Biorąc pod uwagę wielkość eksportu - wytyczone w programie maksymalne zadanie zostało zrealizowane w pełni. (...) w okresie objętym programem wzrosło zaangażowanie inwestycyjne polskich podmiotów w krajach WNP i na koniec 2004 roku zbliżyło się do około 300 mln USD" - głosi komunikat CIR.

    W okresie realizacji programu, tj. w 2004 roku w stosunku do 2002 roku, wartość eksportu z Polski do krajów WNP wzrosła o 96,9 proc., tj. bardziej dynamicznie niż w tym samym okresie do wszystkich krajów świata (gdzie wzrost wyniósł 79,9 proc.).

    Istotnymi czynnikami rozwoju współpracy z krajami WNP są działania ukierunkowane na wykorzystanie pozycji Polski, jako atrakcyjnego kraju tranzytowego w relacji Wschód-Zachód, poprzez poprawę i rozbudowę infrastruktury dla przepływu towarów, usług i osób, w tym rurociągów tranzytowych, ocenia komunikat CIR.

    Przygotowywana jest modernizacja drogi Elbląg-Grzechotki, a także budowa nowego drogowego przejścia granicznego dla zapewnienia komunikacji drogowej między Elblągiem a Kaliningradem.  Podejmowane są działania służące usprawnieniu komunikacji kolejowej do krajów WNP, jak również służące usprawnieniu odprawcelnych. Rozpoczęto też wdrażanie wspólnych odpraw celnych (Bagrationowsk na granicy z Rosją i Krościenko - z Ukrainą).

    W programie uwzględniono także potrzebę stworzenia warunków do udziału Polski w kolejowych przewozach euroazjatyckich z wykorzystaniem terminalu w Sławkowie. W ramach realizacji tego zadania podpisano 20 czerwca 2005 roku porozumienie dotyczące utworzenia polsko-ukraińsko-rosyjskiej spółki handlowej dla realizacji tego projektu. Do zadań programu włączono także monitorowanie i analizowanie stanu realizacji projektu ropociąguOdessa-Brody-Gdańsk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane