Eksport drobiu z Polski poza UE wzrósł o 23,8 proc.

ISBNews
opublikowano: 29-06-2015, 14:22

Eksport żywca, mięsa, podrobów i przetworów drobiu z Polski poza Unię Europejską wzrósł o 42,8% r/r w okresie styczeń-kwiecień 2015 r. i wyniósł 57,48 tys. ton, podał Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych (FAMMU/ FAPA), powołując się na dane Komisji Europejskiej.

Ogółem wszystkie kraje UE wyeksportowały w tym czasie poza wspólny rynek 441,13 tys. ton drobiu, co oznacza wzrost o 2,5% r/r, podano w raporcie.

"Największe ilości drobiu wyekspediowały poza ugrupowanie Francja, Holandia, Polska i Belgia. Udział Polski w unijnym wywozie wyniósł 13%, a w ciągu roku dostawy zwiększyły się o 43%" - czytamy w raporcie.

Największymi odbiorcami drobiu z UE w okresie styczeń-kwiecień br. były ponownie kraje afrykańskie - Benin i RPA oraz Arabia Saudyjska i Hongkong. Wysyłki do Rosji zmalały prawie do zera, ze względu na zakaz importu mięsa drobiu z UE wprowadzony w sierpniu 2014 r. Wzrosły natomiast znacząco dostawy na Filipiny, do Wietnamu, Chin, Ghany i na Ukrainę, a także w mniejszym stopniu do Beninu i Arabii Saudyjskiej

"Import sektora drobiu z krajów trzecich do UE w ciągu pierwszych 4 miesięcy 2015 r. wyniósł ok. 239,4 tys. ton i był o 10,2% niższy niż rok wcześniej. Pozycję największego dostawcy drobiu na rynek unijny utrzymała Brazylia (52% całkowitego przywozu), jednak przy spadku wysyłek niemal o jedną czwartą w skali roku do 124 tys. ton. Obniżyły się również dostawy drobiu z Chin, Chile, Argentyny i Izraela. Zakupy w Tajlandii, u drugiego eksportera drobiu na rynek unijny, wzrosły w ciągu roku o 8% do 80 tys. ton. Pojawiły się również dostawy z USA (elementy kurcząt - 800 ton)" - podano także w materiale.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane