Eksport motoryzacyjny wstaje z kolan

DI
opublikowano: 28-09-2009, 15:59

W czerwcu eksport przemysłu motoryzacyjnego z Polski wyniósł 1,49 mld euro. To o 15 proc. gorszy wynik niż przed rokiem, a jednocześnie najlepszy od października 2008 r. – informuje portal AutomotiveSuppliers, powołując się na dane Eurostatu.

Podobnie jak w poprzednich miesiącach, o wynikach sektora zdecydował eksport na rynki unijne, na które trafiło prawie 91 proc. całości. W porównaniu do kwietnia udział krajów UE wzrósł o niemal 2 proc. Tak jak w maju, dynamika eksportu w czerwcu była wyższa niż miesiąc wcześniej (ok. 9 proc.).

W przypadku eksportu poza Unię, po niewielkiej poprawie w maju, w czerwcu zanotowano ponownie spadek. Dynamika spadła z 51 proc. do 42 proc. W ostatnim miesiącu I półrocza br. największym odbiorcą, tak jak w poprzednich miesiącach, pozostały Niemcy. Tam trafiło 32 proc. wartości eksportu branży. Dynamika eksportu na rynek niemiecki wzrosła w stosunku do maja o prawie 2 proc. z 108 proc. do 110 proc.
Drugim rynkiem zbytu były Włochy, do których trafiło 17 proc. eksportu branży. Dynamika w tym przypadku miała spadła z 98 proc. w maju do 91 proc. w czerwcu. Na trzecie miejsce awansowała Wlk. Brytania. Eksport na ten rynek stanowił w czerwcu 7,5 proc. całości i charakteryzował się 102 proc. dynamiką. Na czwarte miejsce spadł rynek francuski (7proc.), z dynamiką 95 proc. Pierwszą „piątkę” zamykały Czechy z 6 proc. udziałem i 108proc. dynamiką. Wzrosty w stosunku do czerwca 2008 r., nastąpiły również na rynkach: Hiszpanii (+105 proc.), Belgii (+102 proc.), Austrii (+102 proc.). Poza pierwszą „dziesiątką” rosnąca dynamika miała miejsce w przypadku: Norwegii (+214 proc.), Słowacji (+133 proc.) i Grecji (+283 proc.)
Wśród najważniejszych rynków w zeszłym roku, największy spadek nastąpił, jak w poprzednim miesiącach br., eksporcie na Ukrainę (16. pozycja - dynamika 19,5 proc.) i do Rosji (17. pozycja - dynamika 12,5 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Eksport motoryzacyjny wstaje z kolan