Eksport Południowej Korei gwałtownie spada

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 01-12-2022, 10:33
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Listopad nie był udanym miesiącem dla handlu zagranicznego Korei Południowej. Eksport spadł najmocniej od 2,5 roku, zaś wysokie koszty importu jeszcze mocniej pogłębiły deficyt handlowy, informuje Reuters.

Tim Rue

Dostawy zagraniczne z południowokoreańskiej gospodarki zapikowały w listopadzie 2022 r. o 14,0 proc. w ujęciu rocznym do kwoty 51,91 mld USD, notując największą zniżkę od maja 2020 r. To znacznie więcej niż wynosiła mediana prognoz zakładająca spadek o 11,0 proc. i październikowy spadek o 5,7 proc.

W ogromnej mierze załamanie eksportu jest wynikiem spowolnienia w Chinach, głównego partnera handlowego. Dostawy do Państwa Środka tąpnęły o 25,5 proc. i zniżkują już od sześciu miesięcy. Był to równocześnie największy spadek od maja 2009 r. Tymczasem sprzedaż do USA i Unii Europejskiej wzrosła o 8,0 i 0,1 proc.

Natomiast nadal rósł import, choć w znacznie niższej skali niż w październiku. W listopadzie zwiększył się o 2,7 proc. osiągając pułap 58,93 mld USD. Miesiąc wcześniej dynamika wyniosła 9,9 proc. zaś ekonomiści spodziewali się listopadowego wzrostu jedynie o 0,2 proc.

W rezultacie, czwarta pod względem wielkości gospodarka Azji odnotowała ósmy z rzędu miesięczny deficyt handlowy. W listopadzie wyniósł on 7,1 mld USD wobec 6,70 mld miesiąc wcześniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane