Eksportują na kredyt

opublikowano: 30-10-2012, 00:00

Narzekają na zabezpieczenia, ale kredytu nie dostają ze względu na słabą kondycję finansową.

W opinii bankowców polscy przedsiębiorcy działający na rynkach zagranicznych przy ubieganiu się o kredyt najczęściej narzekają na zbyt rygorystyczne zabezpieczenia — tak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Związku Banków Polskich (ZBP) wśród prezesów i dyrektorów banków komercyjnych oraz spółdzielczych.

Tymczasem banki twierdzą, że chętnie udzielą eksporterom finansowania, ale ci też muszą banki zrozumieć i odpowiednio się przygotować do współpracy. W dalszej kolejności przedsiębiorcy wymieniają zbyt skomplikowane procedury udzielania kredytu i zbyt wysokie koszty. Natomiast najczęstszym powodem odmownych decyzji o udzielenie kredytu jest niepewna kondycja finansowa przedsiębiorcy, niepewna sytuacja na rynkach, a dopiero w dalszej kolejności brak odpowiednich zabezpieczeń. Mimo tych przeszkód to banki stanowią główne źródło finansowania zewnętrznego działalności zagranicznej eksporterów. W ciągu ostatniego roku polskie firmy prowadzące działalność za granicą wzięły więcej kredytów i pożyczek niż przed rokiem. W kolejnym roku liczba takich kredytów jeszcze wzrośnie.

— Obserwujemy w ostatnich kwartałach rosnące finansowania eksporterów i firmy dalej będą mogły na nie liczyć — twierdzi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP.

W opinii bankowców, sytuacja ekonomiczna polskich przedsiębiorców prowadzących działalność za granicą jest dobra. Do tego ich produkty i usługi są konkurencyjne, a oni sami bardzo otwarci na rozwój firm poprzez wyjście poza granice Polski. Głównym powodem niechęci do ekspansji jest ryzyko walutowe, niska wiedza o kontrahentach i konkurencja.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu