El-Erian: Czas realizować zyski z giełdy

opublikowano: 18-02-2013, 10:50

Ostatnie wzrosty cen akcji do pięcioletnich szczytów nie znajdują uzasadnienia w fundamentach, ocenia Mohamed El-Erian, dyrektor generalny Pimco, którego cytuje serwis Moneynews.

Zarządzający największym funduszem obligacji na świecie twierdzi, że ruch na giełdzie napędzany był ostatnimi czasy przede wszystkim przez działania Rezerwy Federalnej, która wstrzyknęła do systemu finansowego w ciągu ostatnich pięciu lat ponad 2 bln dolarów  by wesprzeć jego płynność.

Uważam, że ceny akcji są sztucznie zawyżone. Są za wysokie, przez co ciężko będzie je utrzymać – wyjaśnia El-Erian. Dodaje, że działania banków centralnych stają się coraz mniej skuteczne, co oznacza, że nadszedł czas na realizację przynajmniej części zysków z rynku akcji i czekać na dogodniejsze okazje do ponownego wejścia.

El-Erian nie oczekuje na szczęście takiej przeceny jaka miała miejsce w latach 2008-09, kiedy to wskaźnik S&P500 stracił aż 45 proc. Wyjaśnia, że dużo zależeć będzie od tego co rynkom dostarczą politycy.

Analityk ma mieszane odczucia odnośnie przyjętej przez banki centralne świata strategii łagodzenia polityki pieniężnej. W przypadku zrealizowania czarnego scenariusza, jak ocenia, grozić to może wojną walutową.

To może być swoisty wyścig „do dna”. Ale też może „zadziałać” poprzez zwiększenie bogactwa i inspirację dla podejmowania ryzyka gospodarczego – ocenia El-Erian.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Moneynews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / El-Erian: Czas realizować zyski z giełdy