Czytasz dzięki

El Niño podbije ceny surowców z tropików

Olej palmowy będzie drożeć z powodu ryzyka anomalii pogodowej nad Pacyfikiem, przewiduje najlepszy analityk rynku.

Notowania oleju palmowego sięgną w ostatnim kwartale średnio 609 USD za tonę, czyli o 1,2 proc. więcej, niż wynosiły w czwartek, przewiduje Barnabas Gan z chińskiego banku Oversea-Chinese Banking Corp., będący najlepszym prognostą spośród ankietowanych przez Bloomberga analityków.

Tymczasem według Duangporna Rodphayi, dyrektora generalnego w tajlandzkim departamencie ds. handlu zagranicznego, w drugiej połowie roku może drożeć ryż. Niedobory podaży na rynkach oleju palmowego, kawy i ryżu wywołać może anomalia pogodowa El Niño. „Ekstremalne zjawiska pogodowe już dały o sobie znać za sprawą susz w Tajlandii” — napisał w raporcie Barnabas Gan.

Zdaniem australijskiego biura meteorologicznego, w tym roku można spodziewać się zjawiska El Niño na skalę porównywalną do tego z lat 1997- -98, które było najsilniejsze w historii. Według Barnabasa Gana przed ryzykiem przeceny stoją tymczasem złoto i miedź, co ma związek z perspektywą podwyżki stóp procentowych Fedu. „Pierwszej podwyżki stóp Fedu spodziewamy się jeszcze w tym roku, a to powinno przełożyć się na umocnienie dolara w drugiej połowie roku” — ocenił Barnabas Gan.

W obrocie na warszawskiej giełdzie są certyfikaty oparte na notowaniach kawy, wyemitowane przez bank Raiffeisen. Obstawiać zmiany cen kawy, złota i miedzi można także za pośrednictwem brokerów foreksowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane