El Rybnik: minął czas na decyzję

Agnieszka Berger
02-11-2000, 00:00

El Rybnik: minął czas na decyzję

POD GÓRKĘ: Jakub Tropiło, wiceminister skarbu odpowiedzialny za branżę energetyczną, nie ujawnił dotychczas, jak zamierza zrealizować priorytetowy cel, za jaki MSP uznało prywatyzację przedsiębiorstw wytwórczych. Przykład Elektrowni Rybnik wskazuje, że szybka i korzystna sprzedaż krajowych producentów prądu nie będzie łatwym zadaniem. fot. GK

Na dzisiaj resort skarbu zapowiedział ogłoszenie wyniku trwających już od kilku miesięcy negocjacji w sprawie prywatyzacji Elektrowni Rybnik. Ostateczny termin sfinalizowania transakcji, wyznaczony inwestorom przez MSP, upłynął 31 października.

Dopiero dzisiaj ministerstwo skarbu ma poinformować, czy i jak zakończyły się ciągnące się miesiącami negocjacje w sprawie sprzedaży 35 proc. akcji Elektrowni Rybnik konsorcjum NRG i Marubeni. Wcześniej resort zapowiedział, że niezdecydowani inwestorzy — jeśli chcą sfinalizować transakcję muszą to uczynić do końca października. Jednak w dniu wygaśnięcia ultimatum nieoficjalnie mówiło się, że rozmowy wciąż trwają i MSP zamierza przesunąć „ostateczny termin” jeszcze o kilka dni.

Zainteresowane Rybnikiem amerykańsko-japońskie konsorcjum zwlekało z podjęciem decyzji ze względu na trudności z uzyskaniem przez elektrownię średnioterminowej umowy na dostawę węgla. Inwestorzy żądali kontraktu, jako dokumentu niezbędnego do uzyskania kredytu na sfinansowanie transakcji z MSP. Śląski producent prądu przez wiele tygodni negocjował treść umowy z Rybnicką Spółką Węglową, jednak do 31 października zarząd RSW nie podpisał dokumentu.

Andrzej Chronowski, szef resortu skarbu, zapowiadał, że jeśli w wyznaczonym terminie nie dojdzie do sfinalizowania transakcji z udziałem konsorcjum, MSP powróci do rozmów z pozostałymi inwestorami zainteresowanymi zakupem akcji Rybnika. Wśród potencjalnych nabywców elektrowni wymieniany był belgijski koncern Tractebel (udziałowiec El Połaniec), brytyjski National Power (niedoszły nabywca akcji ZE PAK) i niemieckie EnBW powiązane z Electricite de France.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / El Rybnik: minął czas na decyzję