Eldorado idzie na giełdę

Michał Makarczyk
15-11-2001, 00:00

W listopadzie można będzie składać zapisy na akcje Eldorado, jednego z największych dystrybutorów produktów spożywczych w kraju. Cena emisyjna powinna wynieść 19-20 zł. Spółka może zadebiutować na GPW jeszcze w tym roku.

Od 28 do 30 listopada można składać zapisy na akcje Eldorado. Uwzględniając inwestycje oraz przewidywane wpływy z emisji, można wywnioskować, że jedna akcja kosztować będzie 19,50 zł. Spółka może zadebiutować na giełdzie jeszcze w tym roku.

W ramach publicznej oferty Eldorado zamierza sprzedać 1 333 333 akcje. Inwestorzy indywidualni mogą składać zapisy od 28 do 30 listopada, instytucje zaś — w dniach 28-29 listopada.

— Nie przeprowadzalibyśmy tej oferty, gdybyśmy nie mieli pewności jej powodzenia. Jesteśmy po rozmowach z inwestorami instytucjonalnymi, a ci wyrazili gotowość do nabycia naszych akcji. Cena akcji zostanie podana po book buildingu, czyli 27 listopada — zapewnia Artur Kawa, prezes Eldorado.

Jeżeli oferta Eldorado spotka się z zainteresowaniem inwestorów, to Enterprise Investors, inwestor finansowy spółki, sprzeda dodatkowo 1 250 000 akcji. Obecnie w rękach funduszy EI jest 43,6 proc. akcji dystrybutora artykułów spożywczych. Po emisji udział ten ma się spaść do 12,7 proc.

— Po sugestiach inwestorów, uznaliśmy, że należy sprzedać część naszych udziałów w Eldorado dla zwiększenia płynności akcji. Po emisji przewidywany free float to 49 mln zł — mówi Ryszard Wojtkowski, przewodniczący rady nadzorczej Eldorado z ramienia funduszy EI.

W skład grupy kapitałowej Eldorado wchodzą sieci super- i hipermarketów Stokrotka i Groszek oraz firmy: Grante — zajmujące się dystrybucją owoców i warzyw, oraz Elpro, zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. W tym roku według prognozy BIG BG, grupa Eldorado ma zarobić na czysto 6,9 mln zł przy 555 mln zł wpływów ze sprzedaży.

— Czy oferta się uda, zależy od koniunktury na giełdzie. Gdyby emisja miała miejsce teraz, zakończyłaby się sukcesem — mówi Bogna Sikorska, analityk CDM Pekao.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Makarczyk

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Eldorado idzie na giełdę