Electrolux znów inwestuje w Polsce

MB
opublikowano: 04-03-2010, 00:00

Projekt jest niewielki, ale bardzo nowoczesny. Co ważniejsze, potwierdza, że koncern stawia na Polskę.

Projekt jest niewielki, ale bardzo nowoczesny. Co ważniejsze, potwierdza, że koncern stawia na Polskę.

Szwedzki producent AGD, który ma w Polsce cztery fabryki, zainwestuje w najstarszej z nich. Chodzi o zakład suszarek w Siewierzu, który leży na terenach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

— Inwestycja nie jest wielka: to 10 mln zł i 10 miejsc pracy, ale dla nas najważniejsze jest, że decydując się na zezwolenie w strefie, firma zobowiązuje się utrzymać przez 5 lat zatrudnienie na obecnym poziomie, który wynosi 622 osoby. W przyszłym roku wygasają terminy z poprzedniego zezwolenia i firma mogłaby pomyśleć o przeniesieniu produkcji np. na Ukrainę. Tymczasem teraz mamy pewność, że zostaje w Polsce — podkreśla Piotr Wojaczek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Firma odbierze zezwolenie w czwartek. Electrolux zamierza kupić linię produkującą nowoczesne suszarki wyposażone w pompy cieplne. Piotr Wojaczek przewiduje, że zostanie ona zainstalowana w ciągu kilku miesięcy.

Ten projekt jest dowodem, że złe czasy dla branży AGD już minęły.

— W 2009 r. na niektórych rynkach Europy Zachodniej już zaobserwowaliśmy oznaki ożywienia — przyznaje Zygmunt Łopalewski z Indesita.

Jego firma zwiększyła ostatnio zatrudnienie w fabrykach zmywarek i pralek w Radomsku do 800 osób (zgodnie ze zobowiązaniami, do końca 2009 r. miało ich być 700, a docelowo: 1500). Także Samsung do boju o Europę ruszy z Polski, gdzie zdecydował się kupić dwie fabryki Amiki. Firma Bosch chce dodać w łódzkiej fabryce dodatkową linię.

— To oznaki, że wszyscy spodziewają się ożywienia — podsumowuje Zygmunt Łopalewski.

O tym, że Electrolux na pewno nie powiedział jeszcze w Polsce ostatniego słowa, "PB" informował w 2008 r. Wówczas Szwedzi pożyczyli z Europejskiego Banku Inwestycyjnego 220 mln EUR. Aż 150 mln EUR miało trafić na projekty w Polsce, przy czym drugie tyle miał dołożyć Electrolux. Nawet przy założeniu, że część pożyczki została przeznaczona na sfinansowanie długów zaciągniętych na sfinansowanie wcześniejszych inwestycji firmy w Polsce, można się spodziewać, że kolejne fabryki będą wzmacniane.

Notowany na giełdzie w Sztokholmie Electrolux, który na całym świecie zatrudnia 50,6 tys. osób, w tym 6,8 tys. we Włoszech i 2,4 tys. w Szwecji, ma w Polsce 3,4 tys. pracowników, tylko o 100 mniej niż na Węgrzech

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu