Elektrim dogadał się ze skarbem

GRA
opublikowano: 22-08-2012, 00:00

W ofercie publicznej PAK Elektrim odkupi część akcji od skarbu państwa. Droga na giełdę otwarta.

Już wiadomo, w jaki sposób Elektrim, kontrolowany przez Zygmunta Solorza-Żaka (biznesmen jest też właścicielem Polkomtela), zwiększy zaangażowanie w kapitale Zespołu Elektrowni Pątnów — Adamów — Konin (PAK). W poniedziałek zawarł w tej sprawie porozumienie ze skarbem państwa. Resort skarbu, który kontroluje dziś 50 proc. kapitału PAK, postanowił sprzedać pakiet w ofercie pierwotnej tak, aby jego część trafiła właśnie do Elektrimu.

Jak duża będzie to część? Wiadomo jedynie, że taka, by zapewnićElektrimowi kontrolę kapitałową nad spółką. Czyli minimum 2 proc. plus jedna akcja. Elektrim (wraz ze spółkami powiązanymi) ma dziś w portfelu 48 proc. kapitału PAK, a do tego — zgodnie z umową prywatyzacyjną — szczególne uprawnienia osobiste oraz kontrolę operacyjną.

— W spółce giełdowej szczególne uprawnienia osobiste nie świadczą o przejrzystości. Stąd potrzeba w Elektrimie posiadania kontroli kapitałowej — wyjaśnia Katarzyna Muszkat, prezes PAK. Na dodatek skarb zagwarantował sobie optymalną cenę za papiery, które kupi od niego Elektrim. Otóż jeśli Elektrim odsprzeda te papiery kolejnemu nabywcy drożej, niż kupił je od skarbu, będzie musiał wyrównać skarbowi różnicę.

„Prawo to przysługuje skarbowi państwa przez ponad trzy lata do końca 2015 r.” — głosi komunikat ministerstwa skarbu.

— Cieszę się z porozumienia akcjonariuszy, bo mam teraz już otwartą drogę na giełdę. W poniedziałek składamy prospekt w Komisji Nadzoru Finansowego — mówi Katarzyna Muszkat. Debiut PAK zaplanowano na przełom trzeciego i czwartego kwartału 2012 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu