Elektrim i Eastbridge

Przemek Barankiewicz
26-04-2001, 00:00

Elektrim i Eastbridge

Elektrim złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez zarząd i prawników Eastbridge. Holding broni się w ten sposób przed wtorkową decyzją Sądu Okręgowego w Warszawie, który ustalił zabezpieczenie 37 mln USD (149 mln zł) należności Elektrimu na rzecz Eastbridge.

Elektrim nie zgadza się z decyzją warszawskiego sądu. Zdaniem przedstawicieli giełdowej spółki, w związku z orzeczeniem sądu rodzą się dwie wątpliwości — pierwsza, dotycząca prawa Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Warszawie do rozstrzygania sprawy o charakterze gospodarczym oraz druga, dotycząca wartości przedmiotu zabezpieczenia. Udziały holdingu w Elektrimie Telekomunikacja to przecież — zdaniem analityków — około 1,5 mld USD (6 mld zł). W pozwie Elektrim zarzuca Eastbridge, że złożył fałszywe informacje we wniosku sądowym, a postanowienia umowy między spółkami już wygasły.

Istnieje jeszcze jeden powód, dla którego postanowienie sądu na korzyść Eastbridge zmusiło Elektrim do tak radykalnych kroków. Przedmiotem zabezpieczenia są udziały spółki w Elektrimie Telekomunikacja, a tym samym ograniczone zostaje dalsze zwiększanie zadłużenia Elektrimu w oparciu o te aktywa. Źródło dopływu gotówki do holdingu może więc wyschnąć.

Ostatnia emisja obligacji za 200 mln zł (obejmie ją PZU Życie) jest zabezpieczona właśnie telekomunikacyjnymi aktywami. Spółka planowała zapewne dalsze emisje, dlatego domaga się od Eastbridge finansowej rekompensaty.

— Zakres inwestycji Elektrimu jest tak szeroki, że praktycznie niemożliwe jest oszacowanie jego potrzeb finansowych. 200 mln zł uzyskane z emisji obligacji kupionych przez PZU Życie to jednak z pewnością kropla w morzu potrzeb — twierdzi Paweł Puchalski, analityk RCiP.

Jeszcze w tym roku ogromne kwoty z budżetu grupy pochłonie działalność El-Netu, Polskiej Telefonii Cyfrowej, ewentualny zakup 25 proc. energetycznej grupy G-8 oraz możliwość przedłożenia do wcześniejszego wykupu obligacji o wartości blisko 2 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Elektrim i Eastbridge