Elektrim może ustąpić w sporze o PAK

Agnieszka Berger
opublikowano: 14-01-2009, 06:59

Skarb zaproponował, żeby Elektrim zrezygnował z prawa pierwokupu akcji PAK. Dzięki temu w spółce może pojawić się nowy inwestor.

Wieloletni konflikt między Elektrimem a skarbem państwa (MSP) o Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (PAK) może doczekać się rozwiązania zanim sprawę rozstrzygnie sąd. „Puls Biznesu” zapowiadał w ostatnich dniach ubiegłego roku, że resort Aleksandra Grada przygotował nową propozycję dla spółki Zygmunta Solorza-Żaka. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, pismo w tej sprawie wpłynęło do zarządcy Elektrimu. MSP proponuje, żeby obecny inwestor strategiczny w PAK zrezygnował z prawa pierwokupu kolejnych akcji elektrowni. Według naszych ustaleń, Elektrim jest skłonny się na to zgodzić.

- To rozwiązanie stwarza szansę na zakończenie ciągnącej się w nieskończoność wojny, która nikomu nie służy – powiedziała „Pulsowi Biznesu” osoba związana z PAK.

Zgoda Elektrimu rozwiązałaby skarbowi ręce i umożliwiła sprzedaż pozostałych 50 proc. akcji elektrowni innemu podmiotowi – prawdopodobnie jednemu z zabiegających od dawna o spółkę międzynarodowych koncernów branżowych. Skarb nie byłby jednak pod tym względem niezależny, bo warunkiem wejścia nowego inwestora do PAK byłoby jego porozumienie z Elektrimem w sprawie podziału kontroli nad spółką. Obecnie, choć to MSP jest większościowym akcjonariuszem PAK, operacyjnie elektrownię kontroluje Elektrim. Nowy inwestor z pewnością nie zdecyduje się na zakupu pakietu od skarbu na takich warunkach.

Więcej w dzisiejszym „Pulsie Biznesu”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane