Elektrim nie zainwestuje w Szeptela

Robert Grzeszczuk
opublikowano: 18-06-1999, 00:00

Elektrim nie zainwestuje w Szeptela

W CENIE: Giełda wysoko wycenia walory Szeptela, którym kieruje Andrzej Wyszyński. Nie wiadomo jednak, jakim rezultatem zakończą się poszukiwania inwestora. fot. ARC

Elektrim nie jest już zainteresowany zakupem akcji Szeptela. Obie strony prowadziły negocjacje w tej sprawie, ale warszawski holding proponował za akcje spółki bardzo niską cenę i do transakcji nie doszło.

Firma ABN Amro Corporate Finance (Polska), która w imieniu właścicieli Szeptela, szuka inwestora strategicznego, informowała już o znalezieniu kilku kandydatów. Nie są to jednak, jak wynika z naszych informacji, inwestorzy branżowi, a więc nie ma wśród nich wymienianych jako ewentualnych kandydatów Elektrimu ani Netii.

Właściciele Szeptela prowadzili wprawdzie rozmowy z Elektrimem. Jednak nie był on zbytnio zainteresowany transakcją i zaproponował tak niską cenę, że do transakcji nie doszło.

Zdaniem Tomasza Żurko z Domu Inwestycyjnego BRE, poza Eletrimem w grę mogą wchodzić także Netia i Telefonia Lokalna. Jednak kilku analityków z londyńskich banków powiedziało nam, że Szeptel skusi raczej inwestorów finansowych.

Firma, która posiada koncesje na świadczenie usług telekomunikacyjnych na terenie byłego województwa łomżyńskiego, obsługuje obecnie 7 tys. abonentów. Na koniec roku ich liczba ma przekroczyć 20 tys. Docelowo natomiast zamierza ona obsługiwać 35-40 tys. abonentów.

Zdaniem analityków spółka jest bardzo sprawnie zarządzana, charakteryzuje się także jednymi z najniższych kosztów. Koszty przyłączenia jednego abonenta kształtują się na poziomie 650- -700 USD, podczas gdy w innych spółkach wynoszą one 1000- 1500 USD. Jednak Szeptel, podobnie jak PTO, z którego zakupu wycofał się ostatnio Elektrim, działa głównie na obszarze wiejskim. Nie ma on także szans na uzyskanie koncesji międzystrefowej.

Jak zapowiedział resort łączności, przetarg na te koncesje ma zostać ogłoszony na przełomie czerwca i lipca. Wciąż jednak nie wiadomo ile licencji zostanie wydanych. W grę wchodzą dwa scenariusze. Jeśli uda się rozdzielić funkcje operatorską i właściciela sieci, wówczas mogą zostać wydane nawet cztery koncesje. Gdyby się okazało, że takie rozwiązanie nie jest możliwe, zostaną wydane tylko dwie koncesje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Grzeszczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Elektrim nie zainwestuje w Szeptela