Elektrim spłaci krajowe długi

Marcin Goralewski
opublikowano: 02-10-2002, 00:00

Elektrim zaproponował polskim wierzycielom 50-proc. redukcję długu lub spłatę zobowiązań na dwie raty — teraz 20 proc., a reszta w 2005 roku. Tymczasem obligatariusze, którym spółka winna jest około 2 mld zł, nadal czekają na ofertę.

Do jutra Elektrim oczekuje na deklaracje ze strony polskich wierzycieli, którym winien jest co najmniej 10 tys. zł. Wczoraj zarząd spółki przedstawił propozycje spłaty tych długów. Opiewają one na ponad 130 mln zł i dotyczą 99 osób i firm.

Długi mają być uregulowane na dwa sposoby. Pierwszy polega na natychmiastowej spłacie połowy zadłużenia kwot głównych i odsetek przy jednoczesnym umorzeniu pozostałej części. Alternatywna propozycja polega na natychmiastowej spłacie 20 proc. obecnego zadłużenia, włączając w to kwoty główne i odsetki. Spłata pozostałych 80 proc. zadłużenia zostałaby odroczona do 30 czerwca 2005 r. Zadłużenie byłoby waloryzowane o wskaźnik inflacji.

— Spłata całości zadłużenia nie jest możliwa. Nie można też ocenić, w jakim stopniu i kiedy możliwe będzie zaspokojenie wierzycieli spółki w wypadku ogłoszenia jej upadłości — twierdzą władze holdingu.

Uregulowanie zobowiązań wobec polskich wierzycieli praktycznie nie ma znaczenia dla przyszłości Elektrimu — twierdzą analitycy giełdowi. Bez porozumienia z obligatariuszami, którym holding winien jest około 2 mld zł, spółka i tak upadnie.

— Trwają negocjacje. Punktem wyjścia dla obligatariuszy jest porozumienie zawarte z poprzednimi władzami Elektrimu. Efektem negocjacji będzie podpisanie paktu o nieagresji. Wówczas zostanie wycofany wniosek o upadłość — mówi osoba związana z holdingiem.

Nie wiadomo też, czy w najbliższy poniedziałek odbędzie się rozprawa upadłościowa Elektrimu przed warszawskim sądem. Elektrim złożył bowiem podanie — na żądanie Trybunału Arbitrażowego w Wiedniu, przed którym toczy się spór Elektrimu z Deutsche Telekom — o przesunięcie terminu rozprawy najwcześniej na 4 listopada. Sąd nie udzielił jeszcze odpowiedzi. W przypadku podpisania porozumienia z obligatariuszami, Elektrim może wycofać wniosek i problem rozwiąże się sam. Obligatariusze muszą się jednak zobowiązać, że nie złożą kolejnego wniosku o upadłość ani nie wystąpią do sądu o zabezpieczenie długu aktywami spółki.

Problemy w osiągnięciu porozumienia zirytowały analityków Standard & Poor’s, którzy wycofali wczoraj oceny ratingowe dla Elektrimu. Już wcześniej przedstawiciele S&P obniżyli ratingi dla obligacji korporacyjnych oraz dla długu niezabezpieczonego do poziomu D, określanego jako „śmieciowy”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Elektrim spłaci krajowe długi