Elektrimie, ta  wypłata dla nas

Agnieszka Berger
20-06-2005, 00:00

Nie wiadomo, jaką decyzję w sprawie dywidendy podejmie walne PTC. Obligatariusze Elektrimu już mówią: jeśli wypłata,

to dla nas.

Komitet Obligatariuszy Elektrimu (KOE) szybko zareagował na sygnał o ewentualnej decyzji walnego Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC) o wypłacie dywidendy. Wierzyciele nie czują się komfortowo, gdy w Krajowym Rejestrze Sądowym figurują zapisy, z których wynika, że udziałowcem PTC nie jest Elektrim Telekomunikacja (ET), na którym są zabezpieczeni, lecz Elektrim.

Liczy się wnętrze

Mimo wszystko, „komitet posiadaczy obligacji oczekuje, że jakiekolwiek dywidendy uzyskane przez Elektrim, bez względu na to, czy właścicielem udziałów w PTC jest Elektrim czy też ET, zostaną wykorzystane na wykup obligacji”.

Obligatariusze napisali, że „ (…) kluczowym warunkiem restrukturyzacji obligacji w listopadzie 2002 r. było ustanowienie zabezpieczenia (…) na udziałach Elektrimu w PTC pośrednio poprzez udziały Elektrimu w ET (wówczas zarejestrowanym właścicielu akcji PTC). W ramach porozumienia Elektrim oświadczył, że jego spółka zależna — ET (…) — jest zarejestrowanym właścicielem większości udziałów w PTC. Porozumienie gwarantowało również, że dywidendy uzyskane przez Elektrim, pochodzące z udziałów spółki w ET (które de facto pochodziły z PTC), zostaną wykorzystane na wykupienie obligacji”.

Wprawdzie Elektrim podtrzymuje, że porozumienie z wierzycielami nakazuje spłacić ich do 15 grudnia 2005 r. Jednak — zdaniem obligatariuszy, obligacje zostały postawione w stan natychmiastowej wymagalności „w związku z naruszaniem warunków porozumienia”.

Walne PTC zapowiedziano na 30 czerwca. Do tego czasu Zygmunt Solorz-Żak, właściciel Polsatu i główny akcjonariusz Elektrimu, nie chce zabierać głosu.

— Przed decyzją walnego rozmowa na ten temat jest bezprzedmiotowa — uważa Zygmunt Solorz-Żak.

Impuls czy błąd?

Główny akcjonariusz Elektrimu wyraził wprawdzie zainteresowanie dywidendą. Nieoficjalnie mówi się jednak, że walne, na którym — obok Elektrimu — decydujący głos będzie miał Deutsche Telekom, raczej nie zdecyduje się na wypłatę zysku.

Opinie analityków są podzielone. Część uważa, że pobranie dywidendy w niejasnym stanie prawnym byłoby błędem, który prowadziłby do zaognienia sporu z walczącym o udziały PTC francuskim koncernem Vivendi. Niektórzy są jednak zdania, że byłby to wyraźny komunikat pod adresem Francuzów, że możliwie najszybsze rozwiązanie sporu leży w ich interesie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Elektrimie, ta wypłata dla nas