Elektrix poszerza horyzonty w handlu transgranicznym

14-08-2014, 09:46

Działająca na rynku energetycznym i gazowym spółka Elektrix rozszerza swoją działalność o handel hurtowy na kolejnych rynkach zagranicznych. W najbliższym czasie planuje otworzyć oddział w Czechach.

To kolejny krok w kierunku rozszerzenia działalności spółki na polskim i europejskim rynku energii elektrycznej. Elektrix, która handluje już energią na rynkach Europy Zachodniej i rynku skandynawskim planuje otworzyć odział w Czechach mając na uwadze synergie płynące z integracji z połączonymi już rynkami Czech, Słowacji i Węgier.

Kamil Kondracki - Dyrektor ds. Ekonomicznych
Wyświetl galerię [1/2]

Kamil Kondracki - Dyrektor ds. Ekonomicznych

- Obecnie w Czechach cena hurtowa megawatogodziny energii elektrycznej jest o ok. 30 zł tańsza niż w Polsce, a cena megawatogodziny gazu ziemnego jest niższa ok. 4 zł – mówi Prezes Zarządu Elektrix Andrzej Tadeusz Wilamowski. - Tendencje do zmian relacji cen energii pomiędzy rynkiem polskim i czeskim nie są jednak stałe, a w roku 2013 niejednokrotnie rynek czeski był droższy. 

W chwili obecnej zdolności przesyłowe energii elektrycznej pomiędzy Polską a Czechami są ograniczone pomimo istniejących połączeń m. in. z uwagi na problem przepływów karuzelowych energii, które zaburzają pracę naszego systemu elektroenergetycznego w związku z nadmierną produkcją energii odnawialnej na północy Niemiec. Natomiast przesył transgraniczny gazu ziemnego Gaz System między Czechami a Polską jest możliwy dzięki budowie interkonektora w Cieszynie, którego zdolność przesyłowa w perspektywie kolejnych lat ma zostać pięciokrotnie zwiększona.

 - Działalność na terenie innych rynków otwiera nam nowe możliwości oraz daje nam gotowość do podejmowania natychmiastowych działań w zbliżającej się perspektywie wzrostu europejskiej integracji rynków energii. Korzyści, które płyną z dywersyfikacji dostaw energii to m. in. różnicowanie wariancji portfela zakupowego. Polska ma wyjątkowy miks energetyczny oparty głównie na węglu kamiennym. Zarówno rynek praw do emisji dwutlenku węgla jak 

i międzynarodowy rynek węgla może mieć większy wpływ na wahania cen w Polsce niż ma to miejsce u naszych sąsiadów. W perspektywie kolejnych lat liczymy na wyraźny wzrost zdolności przesyłowych w połączeniach transgranicznych, który pozwoli nam realizować obrany kierunek – tłumaczy Kamil Kondracki, Dyrektor ds. Ekonomicznych.  

Elektrix finalizuje już procedury związane z uzyskaniem koncesji, która na czeskim rynku jest niezbędna, by handlować energią. Jak zapewniają przedstawiciele tej spółki, w ciągu dwóch miesięcy koncesja powinna zostać przyznana. Posiadanie biura w Czechach jest niezbędne do uzyskania koncesji w tym kraju, więc spółka otworzy je również w najbliższym czasie.

- Rynek energii elektrycznej w Europie przechodzi w ostatnich latach duże przeobrażenia, które zmierzają w kierunku integracji. Planowane połączenie Polski z Litwą wzmocni nasz rynek o dodatkowe połączenie z jednym z najbardziej rozwiniętych na świecie rynków energii NordPool, do którego należą już kraje bałtyckie  – tłumaczy Michał Maciej Wilamowski, Dyrektor Wykonawczy. - Bardzo interesującym rynkiem jest także Ukraina, która posiada znaczne rezerwy mocy opartej o elektrownie atomowe. Liczymy na to, że za jakiś czas i ten kraj otworzy się na zmiany idące w kierunku integracji.

Znaczące sukcesy spółka odnosi na rynku energii elektrycznej. Dynamika jej przychodów jest imponująca – w 2013 r. były one dwukrotnie większe w porównaniu z poprzednim rokiem. - Ten rok zapowiada się jeszcze lepiej, planujemy, że znów powiększymy przychody – mówi Kamil Kondracki. - Warto dodać, że od roku 2012 Elektrix jest członkiem Towarowej Giełdy Energii S.A. Nasze zaangażowanie w hurtowym rynku energii elektrycznej stale rośnie, a w roku 2015 spodziewamy się, że nasz portfel energii elektrycznej sięgnie już wielkości 2 TWh.  

Oprócz energii, Elektrix handluje też gazem. Z naszych wyliczeń wynika, że na samym gazie średnie firmy mogą zaoszczędzić setki tysięcy, a nawet miliony złotych  - mówi Michał Maciej Wilamowski. Zarząd Elektrix chce jeszcze w tym roku sprzedać kilkadziesiąt milionów metrów sześciennych gazu. Zgodnie z planami spółki w przyszłym roku sprzedaż ma być kilkakrotnie większa. 

Elektrix to spółka działająca na rynku od 13 lat. Powstała w 2001 r. jako przedsiębiorstwo prowadzące działalność w zakresie handlu energią elektryczną. Od początku działania oferowała energię głównie dla odbiorców przemysłowych cechujących się wysoką energochłonnością i którzy poszukują wyraźnej optymalizacji kosztowej przy zakupach energii elektrycznej. W chwili obecnej do portfela klientów Elektrix trafia coraz szersze grono klientów reprezentujących sektor małych i średnich przedsiębiorstw.

Przedstawiciele spółki tłumaczą, że Elektrix od samego początku uczestniczy w wolnym rynku energii elektrycznej. Klienci cenią sobie jej podejście i rzetelność we współpracy. Wśród dotychczasowych odbiorców znajdują się m. in. przedstawiciele branży wydobywczej, hutniczej, budowlanej, cementowej, usługowej.  

Prezesem Zarządu spółki jest Andrzej Tadeusz Wilamowski, biznesmen prowadzący działalność od ponad 30 lat. - Branża energetyczna to jedna z najtrudniejszych branż na rynku – tłumaczy. - Jest bardzo prestiżowa, ale to też bardzo duże wyzwanie. Ciągle zmieniają się przepisy, rozporządzenia, mamy tu do czynienia z bardzo dużą liczbą regulacji. By móc się w tym poruszać, cały czas trzeba trzymać rękę na pulsie i obserwować zmiany w przepisach. Jeśli – tak jak w przypadku Elektriksu – działamy dodatkowo na rynkach zagranicznych, musimy znać dokładnie specyfikę i uwarunkowania wszystkich europejskich rynków. To bardzo obszerna i trudna do zdobycia wiedza. Jednak jeśli uda się ją posiąść, prowadzenie biznesu energetycznego to praca ciekawa i pełna wyzwań.

Wyzwania są tu kluczowe, ponieważ prywatnie Andrzej Tadeusz Wilamowski jest miłośnikiem sportu, a w szczególności sportów motorowych - Prowadzenie poważnej firmy jest w jakiś sposób podobne do uprawiania sportu – mówi. - Trzeba znać swoje możliwości, przemyśleć strategię, nie zrażać się niepowodzeniami i stale doskonalić swoją formę. Nie warto robić nieprzemyślanych zrywów, które mogą grozić kontuzją. I – co najważniejsze – trzeba przestrzegać zasad fair play zarówno w sporcie, jak i w biznesie. Bez tego nie ma szans na stworzenie czegoś, z czego jest się dumnym.

Tymczasem – jak podkreśla prezes – Elektrix przynosi wiele powodów do dumy. Jaki jest przepis na sukces tej firmy? - Rzetelność, lojalność, kompleksowa obsługa klienta, terminowość – wylicza Michał Wilamowski. - Nasi klienci polecają nas m.in. za indywidualne podejście do każdego kontrahenta. Może on liczyć m.in. na indywidualną wycenę oferty, za każdym razem negocjujemy też zapisy w umowach. Nie wymuszamy na klientach nieopłacalnych dla nich zapisów, jak to robią niektóre wielkie firmy. 

Plusem oferty są też dodatkowe możliwości, które Elektrix proponuje swoim klientom. – Działamy na giełdach towarowych, mamy własny trading desk, a zarazem umożliwiamy zakup gazu oraz energii elektrycznej w cenie opartej o indeksy giełdowe, oferujemy też handel opcjami towarowymi i szereg niestandardowych rozwiązań które będą korzystne szczególnie w przypadku dużych, energochłonnych przedsiębiorstw – dodaje Kamil Kondracki.

Owocem tej współpracy są m.in. listy referencyjne od klientów firmy Elektrix. To duży plik kartek z nagłówkami dużych koncernów działających w Polsce. - Jesteśmy z tego dumni, to efekt bardzo długiej i bardzo udanej współpracy – zapewniają pracownicy Elektrix

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / Elektrix poszerza horyzonty w handlu transgranicznym