Elektrobudowa czeka na inwestora

Robert Grzeszczuk
22-10-1999, 00:00

Elektrobudowa czeka na inwestora

Elektrobudowa jest jedną z lepszych spółek budowlanych, jeśli chodzi o wykazywane wyniki finansowe. Spółka specjalizuje się głównie w budowie i montażu instalacji elektrycznych i elektroenergetycznych dla elektrowni. W ostatnim czasie jednak sytuacja branży energetycznej nie jest najlepsza. Szacuje się, że straty sektora sięgną w tym roku 2,5 mld zł. Stąd nie ma co mówić o inwestycjach. Wprawdzie spółka stara się dywersyfikować swoją działalność, zwiększając zaangażowanie w budownictwie ogólnym, ale wszelkie wahnięcia w koniunkturze branży energetycznej powodują zachwiania w wynikach firmy.

OBECNIE ponad 60 proc. przychodów przedsiębiorstwa dostarcza energetyka. Wydaje się, że znaczący wzrost przychodów spółki będzie możliwy dopiero po uruchomieniu procesu modernizacji tego sektora. Kiedyś to jednak będzie musiało nastąpić. Większość instalacji energetycznych została wybudowana na poczatku lat siedemdziesiątych. Szacuje się, że do końca 2010 modernizacja sektora energetycznego pochłonie 20 mld USD. Znaczną część tej kwoty przechwycą prawdopodobnie koncerny zagraniczne. Bez inwestora strategicznego Elektrobudowie będzie trudno uzyskać kontrakty w generalnym wykonawstwie. Poszukiwania inwestora prowadzone są praktycznie od początku ubiegłego roku. Jako potencjalny kandydat do tej funkcji wymieniany był nawet brytyjsko-francuski koncern Alstom. Do dziś nic z tego nie wyszło. Dalsze oczekiwanie może jednak przynieść straty akcjonariuszom spółki, z których największymi są fundusze Polish Private Equity Fund I i II, posiadające odpowiednio 11,82 proc. i 11,80 proc. akcji Elektrobudowy. Ponad 13,5 proc. kapitału akcyjnego spółki posiada także Pioneer. 5 proc. ma też PZU. 5,65 proc. własnych akcji posiada także sama Elektrobudowa. Można się jednak spodziewać, że nacisk akcjonariuszy na zyskanie inwestora będzie się nasilać.

UBIEGŁY ROK spółka zakończyła przychodami na poziomie 319 mln zł. Zysk na działalności operacyjnej nieznacznie przekroczył 30 mln zł, a zysk netto 18 mln zł. W ciągu najbliższych trzech lat natomiast przychody przedsiębiorstwa mają wzrastać o przynajmniej 10 proc. rocznie. Na koniec 1999 roku mają one wynieść 353,1 mln zł. W 2002 natomiast 481,6 mln zł. Tegoroczny zysk na działalności operacyjnej ma wynieść 34,1 mln zł, a począwszy od roku 2000 ma on wzrastać w tempie 13 proc. rocznie. Natomiast zysk netto, który na koniec 1999 roku, zgodnie z planami zarządu przekroczy 21,3 mln zł, do 2002 roku będzie wzrastał odpowiednio o 14,5; 19,5 i 21 proc.

PLAN TEN został sporządzony przy założeniu, że spółka utrzyma dominującą pozycję w sektorze energetycznym. Zakładane jest także wzmocnienie pozycji przedsiębiorstwa na rynku usług elektrycznych dla przemysłu chemicznego, ze szczególnym uwzględnieniem podsektora paliwowego. Chodzi głównie o płocką Petrochemię. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wartość wszystkich kontraktów zawartych z tym odbiorcą wynosi prawie 34 mln zł. Stanowi to ponad 10 proc. ubiegłorocznych przychodów Elektrobudowy. Po trzech kwartałach tego roku przychody spółki wynoszą prawie 263 mln zł, o 9 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zysk na działalności operacyjnej jest już jednak o niespełna 4 proc. wyższy niż rok wcześniej i wynosi 26,7 mln zł. Elektrobudowa może się jednak pochwalić prawie 14 proc. większym zyskiem netto.

W NAJBLIŻSZYCH latach na realizację programu inwestycyjnego, który obejmuje również inwestycje kapitałowe spółka zamierza przeznaczyć kwotę 83,5 mln zł. Planowany jest zakup udziałów firm, których oferta jest komplementarna do oferty spółki. Strategia zakłada także zyskanie branżowego inwestora strategicznego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Grzeszczuk

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Elektrobudowa czeka na inwestora