Elektrobudowa zarobi 14 mln zł w Warszwie

Małgorzata Zdunek
opublikowano: 06-03-2001, 00:00

Elektrobudowa zarobi 14 mln zł w Warszwie

Elektrobudowa z Katowic wygrała przetarg na budowę i modernizację stacji wysokich napięć w Warszawie, należących do Stoenu. Zarząd spółki uważa, że zdobycie kontraktu umocni pozycję firmy na rynku generalnego wykonawstwa inwestycji, dzięki czemu spodziewa się wypracować w 2001 r. zysk netto wysokości 18,3 mln zł.

Notowana na rynku podstawowym GPW Elektrobudowa, specjalizująca się w projektowaniu i produkcji urządzeń elektroenergetycznych, pomiarach pomontażowych oraz rozruchu obiektu, wygrała przetarg na budowę stacji 110/15 kV RPZ Młynów, modernizację rozdzielni 15 kV RSM Smocza oraz modernizację pola 110 kV RPZ Gdańska w Warszawie. Inwestorem przedsięwzięcia jest firma Stoen z Warszawy.

Pod klucz

Wartość kontraktu wynosi 14 mln zł. Prace projektowe mają się rozpocząć w marcu 2001 r., a budowlano-montażowe w czerwcu 2001 r. Termin ich ukończenia wyznaczono na koniec trzeciego kwartału 2002 r.

— Nowe i modernizowane obiekty mają poprawić zasilanie w energię elektryczną odbiorców z centrum Warszawy. Usprawnią też zarządzanie potrzebami energetycznymi w tej części stolicy — mówi Janina Banaś z Elektrobudowy.

Zdaniem zarządu, kontrakt jest efektem wprowadzenia nowej strategii spółki, która kładzie teraz nacisk na kompleksową realizację usług budowlano-montażowych, dostarczanie energii i zarządzanie potrzebami energetycznymi.

W grudniu 2000 r. Elektrobudowa ukończyła prace związane z budową stacji wysokiego napięcia 110 kV w Elektrowni Bełchatów. Wartość kontraktu wyniosła około 5 mln zł.

Rok straty...

W 2000 r. Elektrobudowa po raz pierwszy od kilku lat odnotowała stratę wysokości 7,6 mln zł netto, przy przychodach sięgającą 249,7 mln zł. Zdaniem Ryszarda Rotyńskiego, dyrektora ds. finansów spółki, wynik ten jest efektem spadku sprzedaży, spowodowanego zmniejszoną koniunkturą w budownictwie energetycznym, które jest podstawowym rynkiem działalności firmy.

— Ponieśliśmy również koszty restrukturyzacji, które oszacowano na 3,7 mln zł — dodaje Ryszard Rotyński.

Na stratę miało też wpływ utworzenie rezerwy wysokości 11,2 mln zł.

Zarząd Elektrobudowy liczy, że na poprawę wyników finansowych wpłynie nie tylko realizacja kontraktu w Warszawie. Spółka wdraża program obniżenia kosztów stałych, które zamierza zmniejszyć o 35 proc., i kosztów zmiennych, które planuje zredukować o 15 proc.

Zdaniem zarządu Elektrobudowy, firma powinna osiągnąć to do połowy 2002 roku, a docelowa sprzedaż na jednego zatrudnionego powinna wynieść 80-100 tys. USD (320-400 tys. zł). Rentowność brutto na sprzedaży powinna osiągnąć poziom od 15 do 17,5 proc. Plan zarządu Elektrobudowy zakłada wypracowanie w 2001 roku 18,3 mln zł zysku, przy przychodach rzędu 330 mln zł.

...i mniej pracowników

Efektem realizowanej obecnie restrukturyzacji w spółce są zwolnienia — dotąd pracę w Elektrobudowie straciło już 414 pracowników. Kolejne 124 osoby zostały przeniesione do innych podmiotów, wydzielonych na bazie majątku Elektrobudowy. Obecnie w firmie zatrudnionych jest około 1,5 tys. osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Zdunek

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Elektrobudowa zarobi 14 mln zł w Warszwie