Elektrohurtownie połączone szeregowo

opublikowano: 24-04-2019, 22:00

Pięć spółek handlujących produktami elektrotechnicznymi zdecydowało się na pierwszą dużą konsolidację w rozdrobnionej branży. Powstał Kwant HE

Proces konsolidacji trwał prawie dwa i pół roku: ruszył pod koniec 2016 r., a formalnie zakończy się 1 maja. W efekcie pięć spółek — Elmehurt z Włocławka, Hurt Detal z Suwałk, EL-SAM z Ostrołęki, Kwant z Tarnowa oraz Kwant III z Rzeszowa — utworzy jeden podmiot pod nazwą Kwant Hurtownie Elektryczne (Kwant HE), zatrudniający ponad 200 pracowników.

Zobacz więcej

Fot. Fotolia

— Kilka lat temu zrozumieliśmy, że w dobie cyfryzacji oraz trwającej ewolucji gospodarczej dzięki połączeniu będziemy mogli oferować lepszą jakość usług — tłumaczy decyzję Iga Szlachetka, menedżer ds. marketingu w Kwancie HE.

Poprawa jakości ma wynikać m.in. z wprowadzenia centralnej analizy magazynowej, w tym prognozowania sprzedaży oraz zakupów, kontroli przepływu towarów, szybszego i płynniejszego przepływu informacji i rozwoju e-commerce. Firma dysponuje centralnym magazynem w Lisiej Górze pod Tarnowem, co zapewnia jej stały dostęp do kilkudziesięciu tysięcy różnych produktów. Oprócz sprzedaży zajmuje się też doradztwem technicznym i projektowaniem oświetlenia.

Debiutant z przeszłością

Kwant HE to nowy gracz na polskim rynku hurtowego handlu produktami elektrotechnicznymi, ale jego założyciele mają ponad 25-letnie doświadczenie w branży. Najstarsza z hurtowni, które wzięły udział w konsolidacji, działa od 1991 r.

— Obecnie mamy 18 punktów sprzedaży, a dwa kolejne właśnie powstają — mówi Iga Szlachetka.

Jeszcze przed zjednoczeniem podmioty tworzące Kwant HE rosły dwucyfrowo. W 2016 r. ich łączne przychody wyniosły 218 mln zł, rok później — już 258 mln zł, a na koniec 2018 r. sięgnęły 320 mln zł. To oznacza wzrost odpowiednio o 18 i 24 proc. Rynek rośnie wolniej. Branżowy miesięcznik„Hurtownie Elektroniczne” podaje, że w 2017 r. przychody branży były o 6 proc. wyższe niż rok wcześniej. Sprzedaż przyspieszyła w pierwszym półroczu 2018 (to najnowsze dostępne dane) — była aż o 17 proc. większa niż rok wcześniej. Wartość całego rynku szacowana jest, według różnych źródeł, na 10-12 mld zł.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Sieci do sieci

Utworzenie Kwantu HE to pierwsza duża konsolidacja w branży. Założyciele twierdzą, że ich spółka to jeden z pięciu, sześciu największych podmiotów na rozdrobnionym krajowym rynku hurtowni elektrotechnicznych. Jej udział można szacować na 3 proc.

— Największą firmą w branży pod względem sprzedaży jest TIM — ma około 8-procentowy udział w rynku. Można było się spodziewać, że prędzej czy później nastąpi konsolidacja. Powstanie Kwantu jest częścią tego procesu — mówi Piotr Nosal, członek zarządu i dyrektor handlowy firmy TIM.

Ta wrocławska spółka, od ponad 20 lat notowana na warszawskiej giełdzie, po latach tworzenia sieci hurtowni zdecydowała się pójść inną drogą — postawiła na handel online. Obecnie internetowy kanał dystrybucji odpowiada już za około 70 proc. jej przychodów. W kierunku e-commerce idzie jednak także konkurencja. To obecnie najszybciej rozwijający się kanał sprzedaży. Firmy elektrotechniczne łączą się nie tylko kapitałowo. Kwant HE i tworzące go spółki należą do utworzonej w latach 90. grupy zakupowej PGE Forum-Rondo. Zrzesza ona obecnie ponad 50 podmiotów, które dysponują około 140 punktami handlowymi. Pod względem wielkości sieci PGE Forum- Rondo jest rynkowym liderem, a pod względem przychodów — numerem trzy. Miesięcznik „Hurtownie Elektroniczne” szacuje jej udziały na ponad 10 proc.

Wyżej plasują się grupy EL-Plus oraz Inter-Elektro, których udziały to odpowiednio 17,9 proc. i 13,7 proc. (dane na koniec 2017 r.).

OKIEM BRANŻY

Pomysł stary, realizacja nowa

WIESŁAW STEĆ dyrektor operacyjny Polskiej Grupy Elektrycznej Forum-Rondo

Na polskim rynku funkcjonują jednorodne sieci hurtowni i grupy zakupowe, które składają się z punktów handlowych należących do różnych podmiotów. Sieci mogą być równocześnie członkami grupy zakupowej — tak jest w przypadku Kwantu HE. Firma zrealizowała pomysł, który pojawiał się wśród członków naszej grupy już wcześniej. Podjęliśmy nawet próbę opracowania zasad połączenia, ale z powodu silnego rozdrobnienia i lokalnej specyfiki to się nie udało.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy