Elektroniczna kostka odmieni terapię autyzmu

opublikowano: 26-12-2017, 22:00

Nowinki technologiczne mogą wspomagać proces leczenia. Czy skutecznie? Nowe rozwiązania są dopiero testowane.

Centrum Nowoczesnej Audiologii Kinetic, na czele którego stoi neurobiolog Adam Pabiś, dała się już poznać na rynku. Rozwija technologię wspomagającą leczenie szumów usznych (projekt Bioacoustic), powstałych np. podczas nagłej utraty słuchu. Jej podstawą jest urządzenie emitujące zastępczy sygnał pobudzający ucho wewnętrzne w miejscu uszkodzenia. Pozwala to na stymulację pracy mózgu w taki sposób, aby organizm reagował podobnie jak w sytuacji stopniowej utraty słuchu (w której szumy uszne nie występują). Koncept jest wprowadzany na rynek we współpracy z norweskim inwestorem. W tym zakresie niebawem do sprzedaży wprowadzone zostaną kolejne produkty.

Adam Pabiś z centrum Kinetic
ARC

Trening z Cube Mirror

Ale Centrum skupia się od niedawna również na innym problemie — terapii autyzmu u dzieci. Korzystając z własnych analiz i doświadczeń, firma opracowała prototyp elektronicznej kostki — Cube Mirror, zbudowanej z monitorów, na których wyświetlane będą obrazki, słowa, liczby itp. Urządzenie można zsynchronizować z programem instruktażowym, który równocześnie włączany będzie na tablecie lub telewizorze.

Korzystając z własnych analiz i doświadczeń, firma opracowała prototyp elektronicznej kostki — Cube Mirror, zbudowanej z monitorów, na których wyświetlane będą obrazki, słowa, liczby itp. Urządzenie można zsynchronizować z programem instruktażowym, który równocześnie włączany będzie na tablecie lub telewizorze.

— Problemem dzieci autystycznych są zaburzenia na poziomie neuronów lustrzanych. Powodują one trudności z odwzorowaniem pewnych ruchów, gestów czy zachowań innych. Neurony te odpowiadają także za rozpoznawanie emocji u innych, pozwalają np. odwzajemnić czyjś uśmiech. Są one również przyczyną problemów z nauką — zaznacza Adam Pabiś.

Kostka ma stanowić element programu treningowego dla dzieci autystycznych i wspomagać odwzorowywanie zachowańz otaczającego je świata. Elektroniczna zabawka mogłaby być stosowana w gabinetach specjalistów lub kupowana przez rodziców do użytku indywidualnego. — Niestety, na temat zaburzeń neuronów lustrzanych nie ma zbyt wielu dostępnych badań. Wiele aspektów będziemy więc musieli sami przeanalizować. Z testami Cube Mirror w naszych placówkach ruszamy w lutym 2018 r. — zapowiada Adam Pabiś.

Pomoc w integracji

Spodziewa się, że w tym przypadku zastosowanie w terapii elektronicznej kostki i aplikacji może przynieść efekt lepszy niż bezpośrednie ćwiczenia z terapeutą.

— Dzieci autystyczne zachowują dystans wobec innych ludzi, nie potrafią się z nimi integrować emocjonalnie. Kostka wydaje się być bardzo neutralnym elementem — dodaje Adam Pabiś.

Aplikację dla dzieci z autyzmem, w tym przypadku opartą na założeniach terapii behawioralnej, rozwija również DrOmnibus. Startupowa spółka stworzyła specjalne rozwiązanie na tablet, które pomaga najmłodszym w nauce podstawowych umiejętności społecznych i kognitywnych, ćwiczy koncentrację i koordynację wzrokowo-ruchową, automatycznie dostosowując poziom trudności zadań do możliwości dziecka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane