Elektrotim trafi na lotniska

GRA
opublikowano: 11-10-2010, 00:00

Spółka przejęła Mawilux, który obsługuje inwestycje lotniskowe. Na ten rynek napłynie wkrótce 5 mld zł.

Spółka przejęła Mawilux, który obsługuje inwestycje lotniskowe. Na ten rynek napłynie wkrótce 5 mld zł.

Elektrotim dopiął pierwsze od dwóch lat przejęcie. Kupił 51,3 proc. udziałów w Mawiluksie, specjalizującym się w budowie systemów oświetlenia nawigacyjnego, transportu bagażu i instrumentalnych systemów lądowania.

— To dopiero pierwsza faza transakcji. Do 2014 r. w etapach kupimy wszystkie pozostałe udziały. Wartość tej transakcji to 4,8-krotność zysku operacyjnego Mawiluksu — mówi Andrzej Diakun, prezes Elektrotimu.

Ostateczna cena będzie zależała od poziomu zysku operacyjnego wypracowanego przez Mawilux w kolejnych latach. Za pierwszą transzę Elektrotim zapłaci nie mniej niż 3,5 mln zł i nie więcej niż 6,2 mln zł, a za drugą — nie mniej niż 1,1 mln zł i nie więcej niż 2,88 mln zł.

— Mawilux częściowo uzupełnia naszą ofertę. Dzięki niemu wchodzimy na perspektywiczny rynek inwestycji lotniskowych. Szacujemy, że w najbliższych latach do tego sektora napłynie 5 mld zł, m.in. z funduszy unijnych, samorządów i portów lotniczych — wylicza Andrzej Diakun.

Mawilux osiąga 20-25 mln zł przychodów rocznie, przy rentowności netto na poziomie 10 proc. Plan zakłada dynamiczny rozwój na rynku warszawskim.

— Na należącej do spółki działce pod Raszynem zamierzamy wybudować zaplecze usługowe. Wydamy na to 4-5 mln zł — twierdzi Andrzej Diakun.

Elektrotim analizuje kolejnych kandydatów do przejęcia, ale nie podaje, kiedy mogłoby dojść do transakcji.

— Przykładowo, nad Mawiluksem pracowaliśmy kilka lat. Już w 2008 r. mieliśmy zgodę rady nadzorczej na przejęcie, ale rynek nie sprzyjał wtedy transakcjom — wyjaśnia Andrzej Diakun.

Teraz jest lepiej, ale przyszłość szef Elektrotimu widzi w ciemnych kolorach.

— Spodziewam się, że w przyszłym roku wiele firm będzie zmuszonych odstępować od kontraktów zawartych po niskich cenach, bo odczuwalny jest wzrost kosztów — tłumaczy Andrzej Diakun.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu