Elemental Holding ma 290 mln USD na recykling i przejęcia

opublikowano: 12-01-2023, 14:59
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Polska grupa zajmująca się m.in. przetwarzaniem odpadów elektrycznych pozyskała 290 mln USD. Zamierza je przeznaczyć m.in na przyspieszenie globalnej strategii przejęć.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jakie instytucje zainwestowały w Grupę Elemental Holding
  • na co zostaną przeznaczone pozyskane pieniądze
  • czym będzie zajmował się powstający w Polsce zakład należący do Grupy

Wywodząca się z Polski Grupa Elemental Holding, przeprowadziła prywatną ofertę akcji o wartości 290 mln USD do grupy międzynarodowych instytucji finansowych: Międzynarodowej Korporacji Finansowej (IFC), Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) oraz Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR).

„To duży krok w kierunku zabezpieczenia ponad 500 mln USD na rozwój, w tym zobowiązań w zakresie finansowania projektów i dotacji z Unii Europejskiej”. - czytamy w komunikacie Grupy.

Kapitał zostanie przeznaczony na finansowanie organicznego rozwoju firmy oraz na przyspieszenie globalnej strategii przejęć.

– Dzięki naszemu dużemu udziałowi w rynku recyklingu metali i planowi wzrostu, Elemental Holding ma wyjątkową pozycję do tego, by czerpać korzyści z globalnych tendencji dotyczących dekarbonizacji - mówi Paweł Jarski, prezes Elemental Holding

Plany Grupy obejmują budowę zakładu produkcyjnego w południowej Polsce, który ma zająć wiodącą pozycję w europejskim recyklingu akumulatorów litowo-jonowych i odzysku metali ze zużytych katalizatorów samochodowych. W skład obiektu wejdzie rafineria oraz zakład odzysku litu, kobaltu i niklu. Zakład będzie produkował metale wtórne i inne materiały, które można ponownie wykorzystać m.in w nowych bateriach. W obiekcie zostaną zainstalowane panele fotowoltaiczne o mocy do 37 MW i magazyny energii , które zaspokoją około 40 proc. zapotrzebowania na prąd.

Europejski gigant
Europejski gigant
W Zawierciu Elemental Holding buduje jeden z największych w Europie zakładów recyklingu baterii i odzyskiwania z nich strategicznych pierwiastków. Decyzję o budowie zakładu za 100 mln EUR firma podjęła w 2019 r. Otwarcie przewidziane jest w jeszcze w 2023 r.

- Dzięki naszej inwestycji wspieramy globalną firmę w zmniejszaniu ilości składowanych odpadów i przyczynianiu się do większego zrównoważonego rozwoju przez wykazanie potencjału modelu biznesowego gospodarki o obiegu zamkniętym – komentuje Ary Naïm, menedżer regionalny IFC na Europę Środkową i Południowo-Wschodnią.

Frederic Lucenet, dyrektor zespołu produkcji i usług w EBOR, dodaje, że inwestycja banku w Elemental Holding pozwoli nowemu zakładowi wprowadzić fotowoltaikę do tradycyjnie wysokoemisyjnego sektora produkcyjnego i będzie wspierać recykling e-odpadów

- Projekt pokazuje nasze zaangażowanie w zieloną gospodarkę w przemyśle. W Polsce 80 proc. naszych ubiegłorocznych inwestycji wspierało transformację niskoemisyjną - mówi Frederic Lucenet.

Solidne wsparcie
Solidne wsparcie
Cieszymy się, że możemy współpracować z wiodącymi globalnymi instytucjami finansowymi, takimi jak IFC, EBOR i PFR, które odegrają kluczową rolę w realizacji globalnej strategii rozwoju naszej firmy – mówi Paweł Jarski, prezes Elemental Holding

Paweł Borys, prezes PFR, podkreśla, że Elemental Holding zapewnia dostawy metali, które są kluczowe dla przyszłego wzrostu polskiej gospodarki.

- Dla naszego funduszu jest to kontynuacja długoterminowego zaangażowania w spółkę – mówi Paweł Borys.

Dla Elementalu celem strategicznym jest osiągnięcie pozycji globalnego lidera w branży recyklingu. Chodzi o recykling katalizatorów samochodowych, płytek drukowanych, a także zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Grupa inwestuje wspólnie z Funduszem Ekspansji Zagranicznej PFR TFI. Zrealizowała m.in zakup 49 proc.udziałów w spółce zależnej grupy UAB EMP recycling na Litwie, zakup 85 proc. udziałów niemieckiej spółki Recat, 66 proc. amerykańskiej spółki PGM of Texas. W USA Elemental przejął także spółki Maryland Core oraz Legend Smelting and Recycling. Holding działa w 35 krajach o ma 55 spółek zależnych, do których należy 50 zakładów. 30 z nich znajduje się w Europie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane