Polska grupa zajmująca się m.in. przetwarzaniem odpadów elektrycznych pozyskała 290 mln USD. Zamierza je przeznaczyć m.in na przyspieszenie globalnej strategii przejęć.
Wywodząca się z Polski Grupa Elemental Holding, przeprowadziła prywatną ofertę akcji o wartości 290 mln USD do grupy międzynarodowych instytucji finansowych: Międzynarodowej Korporacji Finansowej (IFC), Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) oraz Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR).
„To duży krok w kierunku zabezpieczenia ponad 500 mln USD na rozwój, w tym zobowiązań w zakresie finansowania projektów i dotacji z Unii Europejskiej”. - czytamy w komunikacie Grupy.
Kapitał zostanie przeznaczony na finansowanie organicznego rozwoju firmy oraz na przyspieszenie globalnej strategii przejęć.
– Dzięki naszemu dużemu udziałowi w rynku recyklingu metali i planowi wzrostu, Elemental Holding ma wyjątkową pozycję do tego, by czerpać korzyści z globalnych tendencji dotyczących dekarbonizacji - mówi Paweł Jarski, prezes Elemental Holding
Plany Grupy obejmują budowę zakładu produkcyjnego w południowej Polsce, który ma zająć wiodącą pozycję w europejskim recyklingu akumulatorów litowo-jonowych i odzysku metali ze zużytych katalizatorów samochodowych. W skład obiektu wejdzie rafineria oraz zakład odzysku litu, kobaltu i niklu. Zakład będzie produkował metale wtórne i inne materiały, które można ponownie wykorzystać m.in w nowych bateriach. W obiekcie zostaną zainstalowane panele fotowoltaiczne o mocy do 37 MW i magazyny energii , które zaspokoją około 40 proc. zapotrzebowania na prąd.

- Dzięki naszej inwestycji wspieramy globalną firmę w zmniejszaniu ilości składowanych odpadów i przyczynianiu się do większego zrównoważonego rozwoju przez wykazanie potencjału modelu biznesowego gospodarki o obiegu zamkniętym – komentuje Ary Naïm, menedżer regionalny IFC na Europę Środkową i Południowo-Wschodnią.
Frederic Lucenet, dyrektor zespołu produkcji i usług w EBOR, dodaje, że inwestycja banku w Elemental Holding pozwoli nowemu zakładowi wprowadzić fotowoltaikę do tradycyjnie wysokoemisyjnego sektora produkcyjnego i będzie wspierać recykling e-odpadów
- Projekt pokazuje nasze zaangażowanie w zieloną gospodarkę w przemyśle. W Polsce 80 proc. naszych ubiegłorocznych inwestycji wspierało transformację niskoemisyjną - mówi Frederic Lucenet.

Paweł Borys, prezes PFR, podkreśla, że Elemental Holding zapewnia dostawy metali, które są kluczowe dla przyszłego wzrostu polskiej gospodarki.
- Dla naszego funduszu jest to kontynuacja długoterminowego zaangażowania w spółkę – mówi Paweł Borys.
Dla Elementalu celem strategicznym jest osiągnięcie pozycji globalnego lidera w branży recyklingu. Chodzi o recykling katalizatorów samochodowych, płytek drukowanych, a także zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Grupa inwestuje wspólnie z Funduszem Ekspansji Zagranicznej PFR TFI. Zrealizowała m.in zakup 49 proc.udziałów w spółce zależnej grupy UAB EMP recycling na Litwie, zakup 85 proc. udziałów niemieckiej spółki Recat, 66 proc. amerykańskiej spółki PGM of Texas. W USA Elemental przejął także spółki Maryland Core oraz Legend Smelting and Recycling. Holding działa w 35 krajach o ma 55 spółek zależnych, do których należy 50 zakładów. 30 z nich znajduje się w Europie.