Elemental Holding podpisał list z PFR TFI

opublikowano: 16-11-2017, 22:00

Europejski lider recyklingu elektroniki i katalizatorów chce szerzej rozwinąć skrzydła za granicą, a może mu w tym pomóc fundusz rozwoju

Elemental Holding podpisał w czwartek list intencyjny z Funduszem Ekspansji Zagranicznej FIZ AN zarządzanym przez PFR TFI. Jeśli dojdzie do podpisania umowy inwestycyjnej, spółka dostanie szansę na długoterminowy rozwój zarówno w Europie, jak i na świecie.

— Nasza strategia polega na przejęciu kontroli nad strumieniem odpadów w Europie. Jeśli chodzi o rynki i potencjalne podmioty, które mogą zostać włączone do naszej grupy, mamy jasno sprecyzowane cele. Dlatego kluczowa dla nas jest współpraca z partnerem finansowym, który zapewni nam fundusze na realizację tej strategii — mówi Michał Zygmunt, wiceprezes Elemental Holdingu.

W skład spółki specjalizującej się w obrocie i przetwarzaniu metali niezależnych i szlachetnych, pochodzących również z układów elektronicznych i zużytych katalizatorów, poza pięcioma polskim wchodzą także firmy z Litwy, Turcji, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Estonii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Słowacji. Jako ostatnia w ubiegłym roku dołączyła litewska UAB EMP recycling, i to właśnie 49 proc. akcji tej spółki, jeśli dojdzie do podpisania umowy inwestycyjnej, kupi fundusz inwestycyjny PFR.

Idealny kandydat

Fundusz Ekspansji Zagranicznej FIZ AN powstał zaledwie dwa lata temu, ale ma już na koncie pierwsze sukcesy.

— Działamy trochę na zasadzie kuli śnieżnej, która dopiero rośnie. Przeprowadziliśmy już kilkadziesiąt analiz i podpisaliśmy kilka umów inwestycyjnych. Szukamy dobrych projektów inwestycyjnych z dobrymi polskimi partnerami, a ponieważ chcemy, żeby było ich więcej, wciąż nawiązujemy nowe kontakty — mówi Zbigniew Głuchowski, zarządzający Funduszem Ekspansji Zagranicznej FIZ AN. Elemental Holding wydaje się więc być idealnym kandydatem.

— Dzięki dobrze przygotowanym akwizycjom mamy mocną pozycję na rynkach skandynawskim i brytyjskim, w krajach Beneluksu oraz w Europie Środkowej i Wschodniej. Rozważamy kolejne przejęcia spółek zagranicznych, jednocześnie rozwijając segment przetwarzania katalizatorów i układów drukowanych — podkreśla Paweł Jarski, prezes Elemental Holdingu.

Idealny partner

Pozyskanie silnego partnera biznesowego umożliwiłoby firmie realizację planu inwestycyjnego i pieniądze na kolejne transakcje.

— PFR to wiarygodny partner, z perspektywą inwestowania, która odpowiada naszym potrzebom — długoterminowy i zainteresowany umacnianiem pozycji polskich przedsiębiorstw na rynkach zagranicznych. Okazje inwestycyjne mają ograniczony czas, więc wsparcie silnego partnera finansowego jest bardzo ważne — podkreśla Michał Zygmunt. Wpływ na pozytywne zakończenie rozmów może mieć m.in. wypracowanie przez grupę działającą na 35 rynkach w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce 677,3 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży w pierwszym półroczu 2017, co oznacza wzrost r/r o ponad 51 proc. W ujęciu narastającym zysk netto dla akcjonariuszy jednostki dominującej wyniósł 20,8 mln zł, a EBITDA 30 mln zł.

— Prowadzimy rozmowy z Elemental Holdingiem, które określą zasady naszej współpracy. Na tym etapie, jeszcze przed zakończeniem analizy i podjęciem ostatecznej decyzji, uważamy, że jest to obiecujący projekt— podkreślił Zbigniew Głuchowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Łuszczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu