ELKOP SZUKA CHĘTNYCH NA FARMY WIATROWE

Małgorzata Zdunek
opublikowano: 08-11-2000, 00:00

ELKOP SZUKA CHĘTNYCH NA FARMY WIATROWE

Chorzowska spółka chce zainwestować w odnawialne źródła energii

NIETYPOWA BRANŻA: Inwestycja w zakup akcji Elektrowni Wiatrowych pozwoli nam przygotować się do rozpoczęcia prac związanych z projektowaniem własnej farmy — mówi Czesław Koczorek, prezes PEPW Elkop z Chorzowa. fot. Andrzej Wawok

Spółka Elkop z Chorzowa chce przeznaczyć około 19 mln zł na inwestycje kapitałowe, obejmujące rozszerzenie działalności firmy o usługi budowlano-montażowe farm wiatraków. Budowa zespołu elektrowni wiatrowych o mocy 5 MW to wydatek około 18 mln zł.

Przedsiębiorstwo Elektromontażowe Przemysłu Węglowego Elkop z Chorzowa, zajmujące się usługami elektromontażowymi i produkcją urządzeń rozdzielniczych, sterowniczych i konstrukcji uzupełniających dla robót elektromontażowych, zamierza poszerzyć zakres usług o projektowanie i budowę elektrowni wiatrowych.

Będą wiatraki

Obecnie spółka poszukuje terenów pod budowę farmy wiatrowej. Wiadomo, że najwięcej tego typu elektrowni powstało już w okolicach Darłowa i na południu kraju.

— Interesują nas regiony, w których średnia prędkość wiatru wynosi co najmniej 5,5 m na sek. Planujemy zakup lub dzierżawę działki, na której będzie można wybudować farmę wiatrową, składającą się z kilku elektrowni o łącznej mocy 5 MW — mówi Czesław Koczorek, prezes PEPW Elkop z Chorzowa.

Zakup działki powinien zostać sfinalizowany jeszcze w 2000 r. Spółka chce następnie przeprowadzić pomiary i sporządzić projekt elektrowni. Na inwestycje kapitałowe firma zamierza przeznaczyć 19 mln zł, które ma uzyskać z emisji akcji.

— Projekt elektrowni wiatrowej chcielibyśmy sprzedać, a nabywca sam sfinansowałby inwestycję. Jeżeli jednak nam się to nie uda, sami wyłożymy pieniądze na budowę farmy. Istnieje również trzecia możliwość — wspólnie z przyszłym inwestorem zawiążemy spółkę, której zadaniem będzie dokończenie budowy i jej obsługa. Wszystkie trzy warianty są możliwe do zrealizowania i na razie trudno oszacować, który z nich jest najbardziej prawdopodobny — zastrzega Czesław Koczorek.

Według założeń, budowa farmy o łącznej mocy 5 MW potrwa około 2 lat, będzie kosztowała około 18 mln zł i powinna zwrócić się w ciągu 5-10 lat.

Zbudować grupę

6 października Elkop zawarł umowę konsorcjalną z firmą Polwind ApS z Danii, wchodzącą w skład grupy kapitałowej World Wide Wind.

— Dzięki temu będziemy mogli korzystać z know-how duńskiego partnera, który ma doświadczenie w budowie i obsłudze farm wiatrowych — tłumaczy Czesław Koczorek

Jeszcze w 2000 r. Elkop zamierza powołać pierwszą spółkę, w której będzie posiadać 50 proc. udziałów. Pozostała część należeć będzie do firmy Polwind. Zadaniem spółki będzie opracowanie projektu budowy farmy wiatrowej. W dalszych planach Elkopu jest powołanie kolejnych spółek lub wchłonięcie istniejących już podmiotów.

— Planujemy stworzenie grupy kapitałowej. Spółki zależne będą realizować projekty w zakresie wytwarzania i dystrybucji energii elektrycznej oraz usługi budowlane i montażowe, związane z odnawialnymi źródłami energii — mówi Czesław Koczorek.

Poszerzyć zakres

Niezależnie od wyniku planowanej inwestycji, Elkop zamierza poszerzyć zakres usług o projektowanie, wykonawstwo i serwisowanie farm wiatrowych. Do firmy należy obecnie 30 proc. akcji w spółce Elektrownie Wiatrowe z Pieńkowa, na których zakup Elkop zaciągnął kredyt wysokości 550 tys. EUR (ponad 2 mln zł) w Banku Ochrony Środowiska. W I kwartale 2001 r. planowane jest ukończenie prac związanych z oddaniem farmy wiatrowej w Pieńkowie o łącznej mocy 5 MW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Zdunek

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / ELKOP SZUKA CHĘTNYCH NA FARMY WIATROWE