Elon Musk urósł o 500 proc.

Twórca koncernów Tesla i SpaceX na pewno zapamięta 2020 r., ale zupełnie z innego powodu niż 99,9 proc. światowej populacji.

Sukces:
Sukces:
Elon Musk, twórca SpaceX, świętuje udany start rakiety Falcon 9 z kapsułą dla załogi 30 maja 2020 r.
STEVE NESIUS / Reuters / Forum

Miliarder na początku grudnia podobno był w Polsce. Podobno, bo nie pojawiło się żadne oficjalne potwierdzenie, ale wiadomo, że jego prywatny odrzutowiec Gulfstream wylądował na warszawskim Lotnisku Chopina. Polskie media szybko podchwyciły informację i zaczęły spekulować, fantazjować, a pewnie też marzyć o tym, co Elon robił w naszym kraju. Jakby odwiedził nas król, papież, albo jakaś gwiazda rocka.

Szaleństwo? Trochę tak, ale ten rok był szalony także dla Elona Muska, choć w trochę innym znaczeniu niż dla reszty ludzkości, zmagającej się z pandemią. Dotąd Musk był czasem traktowany z przymrużeniem oka. Taki odpowiednik Tony’ego Starka z filmów o Iron Manie. Zabawny, na luzie, z wielkim ego i jeszcze większym majątkiem, którego dorobił się na technologiach. Twórca rakiet kosmicznych i samochodów elektrycznych. Wszystko się zmieniło, bo Elon Musk nie jest już jednym z kilkudziesięciu najbogatszych ludzi świata, lecz jednym z trzech najbogatszych. Konkretnie mówiąc, zajmuje drugie miejsce.

W Chinach:
W Chinach:
Gigafabryka Tesli w Szanghaju, gdzie powstaje najpopularniejsze auto firmy – model 3
Qilai Shen

Chodzi o ranking Bloomberg Billionaires Index, który aktualizowany jest każdego dnia i przedstawia szacunkowe wyceny majątków najbogatszych ludzi świata. W przypadku Muska obliczenia nie są zbyt skomplikowane, bo bazują na wartości posiadanych przez niego akcji. Portfel dopakowały oczywiście papiery motoryzacyjnego potentata Tesli, które wystrzeliły w podobny sposób jak rakiety produkowane przez SpaceX, mające zabrać nas kiedyś na Marsa. Fortuna Muska wyceniana jest już na 167 mld USD, co oznacza, że w mijającym roku powiększyła się o ponad 500 proc. Jeszcze na początku marca, gdy świat powoli oswajał się z myślą, że reszta roku może nie być taka jak zwykle, Musk był warty „tylko” nieco ponad 30 mld USD. Później zaczęły się dziać rzeczy nieprawdopodobne.

Nie tylko Chiny i USA:
Nie tylko Chiny i USA:
Wkrótce elektryczne tesle wyjeżdżać będą z fabryki w Niemczech.
Krisztian Bocsi

Elon Musk wyprzedził słynnego inwestora Warrena Buffetta, francuskiego potentata luksusu Bernarda Arnault i wreszcie samego Billa Gatesa, współzałożyciela Microsoftu. Przed nim jest już tylko Jeff Bezos, twórca i prezes Amazona, którego majątek wyceniany jest na 192 mld USD, a który też w czasie pandemii mocno się wzbogacił. Czymże jednak jest zwyżka o prawie 76,9 mld USD w porównaniu ze 140 mld USD, które pojawiły się w kieszeni Muska.

Teraz już rozumiecie, dlaczego ludzie wpadają w szaleństwo, kiedy się dowiedzą, że Musk wylądował gdzieś blisko nich. To bogacz, jakiego w ścisłej czołówce rankingów jeszcze nie było. Bezpośredni, kontrowersyjny, wkurzający i… uwielbiany. Zachowuje się, jakby cały świat miał gdzieś, choć ten świat zdobywa według swoich reguł.

Niezwykłe auto:
Niezwykłe auto:
Elon Musk ma oryginalny styl i widać to doskonale po prototypie pick-upa o nazwie cybertruck.
NGRE / BACKGRID / Backgrid USA / Forum

Nie tak dawno temu, bo w 2018 r. narobił sporo zamieszania – po raz kolejny zresztą – wstukując swoje wypowiedzi na portalu Twitter. Umieścił wtedy wpisy z informacją, że zapewnił finansowanie dla planu wycofania spółki z giełdy. Choć szef Tesli podawał nawet cenę ewentualnego wykupu akcji, dość szybko się okazało, że w rzeczywistości wszystko było tylko rozważaniem – a wiadomo, że inwestorzy bywają nerwowi.

Później zaczęła się przeprawa z Amerykańską Komisją Papierów Wartościowych (SEC), z którą miliarder w końcu zawarł porozumienie i zgodził się zapłacić karę. Nadzór giełdowy poinformował, że Musk zapłaci 20 mln USD kary i zrezygnuje z funkcji szefa rady dyrektorów (ang. chairman of the board of directors) spółki Tesla. Pozostanie natomiast dyrektorem wykonawczym motoryzacyjnej firmy (ang. CEO).

Popyt:
Popyt:
Samochody Tesli to produkty z wyższej półki cenowej, lecz chętnych nie brakuje.
STEPHEN LAM / Reuters / Forum

Tesla to jedna z ulubionych spółek inwestorów, mimo że jej wyniki nie powalają na razie na kolana, przynajmniej w porównaniu ze starymi wyjadaczami branży motoryzacyjnej, którzy sprzedają miliony samochodów. Tesla zapowiadała, że w tym roku dostarczy klientom 500 tys. elektrycznych aut. Kolejnym przełomem ma być m.in. budowana pod Berlinem gigafabryka, w której z racji geograficznej bliskości zatrudnienie mają znaleźć również Polacy. Tesla uchodzi za pioniera elektromobilności, która jest przyczyną największej rewolucji w historii motoryzacji. To wszystko przekłada się wiarę inwestorów.

– Kiedy się przyjrzeć naszej rzeczywistej rentowności, to jest bardzo niska, wynosiła około 1 proc. przez miniony rok. Inwestorzy udzielają nam wielkiego kredytu zaufania w sprawie przyszłej rentowności. Jeśli w którymś momencie uznają, że ich oczekiwania nie zostaną spełnione, nasze akcje natychmiast zostaną zmiażdżone jak suflet pod młotem parowym – napisał Elon Musk w liście do pracowników na początku grudnia.

Powiązania:
Powiązania:
Losy firmy są ściśle związane z zaufaniem inwestorów. Elon Musk doskonale zdaje sobie z tego sprawę, choć nie jest łatwym prezesem dla ludzi z Wall Street.
Daniel Acker

Suflet i młot parowy są w jego stylu, bo Elon Musk lubi soczyste i wyraziste porównania. Miliarder jest kojarzony nie tylko z Teslą, lecz także z kosmiczną spółką SpaceX, która zdobywa kontrakty od NASA i obiecuje komercyjne loty na Marsa. Na początku grudnia odbyły się kolejne testy takiej rakiety. Wszystko było OK do momentu lądowania, kiedy rozbiła się i doszczętnie spłonęła. Musk spodziewał się takiego wyniku testów, był zadowolony z postępu i liczby zebranych danych, a wszystko podsumował wpisem na Twitterze: „Marsie, nadchodzimy”.

Kontrowersje:
Kontrowersje:
SpaceX buduje telekomunikacyjny system satelitarny, który ma dostarczać łączność internetową w różne zakątki świata. Krytycy Muska nazywają to „zawłaszczaniem” lub „zatykaniem” nieba.
Yuri Smityuk / TASS / Forum

Nie wiadomo, czy jego marzenia o kolonizacji Marsa kiedyś się spełnią. Pewnie do tego czasu spłonie jeszcze wiele testowych rakiet. Na razie Musk ogłosił przeprowadzkę z Kalifornii do Teksasu. I tym zamyka 2020 r.

W kosmosie:
W kosmosie:
Świat to za mało? Elon Musk patrzy dalej...
Gene Blevins / Zuma Press / Forum
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane