Elstar podoba się finansowym

Maciej Zbiejcik
07-05-2004, 00:00

W maju elbląski Elstar Oils może zadebiutować na GPW. W publicznej ofercie chce zebrać 45 mln zł, m.in. na inwestycje w biopaliwa.

Drugi po Kruszwicy producent olejów i tłuszczu szykuje się na GPW. Sprzedaż akcji firmy Elstar Oils ma rozpocząć się 17 maja i zakończyć dwa dni później. W ofercie znajdzie się 1 mln papierów przeznaczonych dla inwestorów instytucjonalnych oraz 500 tys. dla drobnych graczy. Cenę emisyjną ustalono w przedziale 24-30 zł.

— Jesteśmy na półmetku prezentacji spółki dla inwestorów finansowych. Widać spore zainteresowanie funduszy emerytalnych oraz inwestycyjnych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to giełdowego debiutu Elstaru można oczekiwać jeszcze w maju — mówi Grzegorz Leszczyński, prezes Internetowego Domu Maklerskiego, oferującego akcje Elstar Oils.

Analitycy tego biura wyceniają akcje tłuszczowej spółki na 38-39 zł.

Pieniądze z emisji mają zapewnić Elstarowi możliwość dalszej ekspansji. Obecnie przedsiębiorstwo ma 5-proc. udział w przerobie rzepaku w Polsce, a do 2006 r. chce go zwiększyć do 7,5 proc.

W 2-3 lata planuje podnieść moce przerobowe rzepaku z 50 tys. ton do minimum 90 tys.

— Zdecydowaliśmy się na ofertę publiczną, chcąc zrealizować te cele — mówi Stanisław Rosnowski, prezes Elstar Oils posiadający 85 proc. akcji spółki. Firma nastawia się na produkcję biokomponentów. Chce zapewnić sobie 10-proc. udział w ich rynku.

W I kw. spółka osiągnęła 31,2 mln zł przychodów i 2,1 mln zł czystego zysku. To poprawa w stosunku do ubiegłego roku odpowiednio o 65 proc. i 183 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Elstar podoba się finansowym