EMA-Blachownia zwiększa straty

Tomasz Furman
opublikowano: 25-06-1999, 00:00

EMA-Blachownia zwiększa straty

W pierwszym kwartale tego roku Zakład Elektro-Metalurgiczny EMA-Blachownia odnotował stratę netto wynoszącą 430,6 tys. zł.

Jest to o tyle niepokojące, iż w analogicznym okresie roku ubiegłego spółka również poniosła stratę, ale była ona o połowę mniejsza i wyniosła 229,8 tys. zł. Natomiast w czwartym kwartale 1998 roku EMA-Blachownia wypracowała zysk netto w kwocie 65,4 tys. zł. Jak informuje zarząd przedsiębiorstwa, przyczyną obecnego stanu rzeczy jest duża ilość braków wynikających z niedostatecznego jeszcze opanowania nowych technologii oraz wysokich kosztów związanych z obsługą zaciągniętych zobowiązań.

O ile w niedługim czasie można sobie wyobrazić, że spółka wyeliminuje pierwszą przyczynę strat, o tyle koszty związane z zapłatą odsetek od kredytów mogą jeszcze długo wpływać na wynik finansowy. Będzie tak chociażby dlatego, że zarząd został upoważniony do wykupu obligacji zamiennych na akcje w celu ich umorzenia. Przedsiębiorstwo nie zwiększa również przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów, których wartość kwartalna oscyluje ostatnio w granicach 5 mln zł.

21 czerwca odbyło się walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki, które zdecydowało o pokryciu straty za 1998 rok 488,3 tys. zł z kapitału zapasowego. Dodatkowo obligatariuszom zostało przedłożone uprawnienie do zmiany obligacji EMA-Blachowni na akcje do 31 grudnia 2001 r. Znaczącymi akcjonariuszami spółki, dysponującymi ponad 5 proc. głosów na WZA, był Universal, który dysponował 25,56 proc. głosów, i Garhe (8,42 proc.).

EMA-Blachownia jest jedną z 24 spółek notowanych obecnie na regulowanym rynku pozagiełdowym CTO i jedyną, której obligacje zamienne znajdują się na rynku publicznym. W obrocie pozagiełdowym znajdują się prawie wszystkie wyemitowane akcje, czyli 339 964 sztuki. Przy średniej cenie, po jakiej były zawierane transakcje tymi walorami 22 czerwca, wynoszącej 6 zł, wartość rynkowa spółki wyniosła 2,098 mln zł wobec 10,710 mln zł wartości księgowej. W 1999 roku wartość obrotów akcjami przedsiębiorstwa kształtuje się na stosunkowo niskim poziomie. W ciągu ostatniego roku nie zawarto natomiast żadnych transakcji na jego obligacjach zamiennych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Furman

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / EMA-Blachownia zwiększa straty