Emax chce wejść na giełdę w maju

Dominika Bajer
opublikowano: 19-02-2001, 00:00

Emax chce wejść na giełdę w maju

Spółka planuje przejęcia firm z branży IT oraz przedsięwzięcia joint venture

Spółka Emax, poznańska firma z branży IT, zamierza przeprowadzić publiczną emisję akcji. Będzie ona połączona z ofertą sprzedaży akcji należących do dotychczasowych właścicieli oraz programem opcji menedżerskich. Piotr Kardach, prezes Emaxu, nie chce jeszcze ujawniać szczegółowych warunków oferty.

Decyzję o przeprowadzeniu publicznej emisji podjęli w ubiegłym roku dotychczasowi akcjonariusze spółki. Główną przesłanką tej decyzji była chęć zdobycia środków na dalszy rozwój grupy Emax. Grupa Kapitałowa Emax powstała dwa lata temu, w momencie przejęcia wrocławskiego Winuela. W ubiegłym roku grupa powiększyła się o dwa nowe podmioty: Maxelektronik z Zielonej Góry i Bi.com. z Katowic.

Oczekiwana decyzja

Emax złożył prospekt emisyjny w grudniu ubiegłego roku. Obsługę emisji powierzono Domowi Maklerskiemu BMT z Poznania.

— Postępowanie przed KPWiG przebiega bez zakłóceń. Oczekujemy, że formalna decyzja zostanie podjęta najpóźniej w marcu. Jeżeli pozostałe założenia zostaną spełnione, emisja publiczna ma być przeprowadzona w maju — mówi Piotr Kardach, prezes zarządu Emaxu.

Do momentu wejścia na giełdę Ernst & Young, audytor spółki, zbada sprawozdania finansowe za ubiegły rok. Sama spółka zamierza wykorzystać ten czas na ostateczne przygotowanie się do funkcjonowania na rynku publicznym.

Dla kogo akcje

Piotr Kardach nie chce jeszcze ujawnić szczegółów na temat oferty emisyjnej.

— Jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie na podawanie do publicznej wiadomości szczegółowych warunków oferty, takich jak ilość akcji wprowadzanych do obrotu, struktura emisji oraz cena emisyjna — twierdzi Piotr Kardach.

Wiadomo jednak, że emisja zostanie skierowana zarówno do inwestorów indywidualnych, jak i instytucjonalnych. Przygotowano także program opcji menedżerskich, w ramach którego Emax zaoferuje akcje swoim pracownikom. Prawo do zakupu akcji otrzymają pracownicy o kluczowym znaczeniu dla rozwoju Grupy Emax, wytypowani przez radę nadzorczą.

Zdaniem przedstawicieli zarządu spółki, konstrukcja programu opcji menedżerskich spotka się z akceptacją inwestorów giełdowych.

— Dokładamy wszelkich starań, aby nasze decyzje optymalizowały interes wszystkich akcjonariuszy. Również w przypadku programu opcji menedżerskich było to założenie podstawowe. Jego konsekwencją jest poziom najważniejszych parametrów programu, takich jak czas trwania, dyskonto od ceny emisyjnej oraz udział puli pracowniczej w kapitale akcyjnym spółki — zapewnia Piotr Kardach.

— Część akcji zostanie również skierowana do dotychczasowych akcjonariuszy Winuela — mówi Piotr Kardach.

Publiczna subskrypcja będzie połączona z ofertą sprzedaży części akcji należących do dotychczasowych właścicieli Emaxu, którzy zamierzają jednak zachować pakiet kontrolny.

Zwiększenie udziałów

Wpływy poznańskiej spółki z publicznej subskrypcji będą zależały przede wszystkim od ceny emisyjnej.

— Propozycja zagospodarowania wpływów z emisji znajdzie się również w prospekcie emisyjnym. Cele emisji wynikają z nowej strategii rozwoju biznesu grupy Emax — mówi Piotr Kardach.

Wpływy zostaną przeznaczone między innymi na zwiększenie zaangażowania w spółkach zależnych poprzez zakup dodatkowych akcji lub ich dofinansowanie. Firma zamierza również przeznaczyć część środków na rozwój własnego oprogramowania, w tym swojej wizytówki — systemu Zeus.

— Planujemy też nowe projekty inwestycyjne, w tym kolejne przejęcia interesujących spółek z branży IT oraz przedsięwzięcia joint venture z partnerami krajowymi i zagranicznymi. Obecnie trwają negocjacje dotyczące kilku tego typu projektów. Po ich pomyślnym zakończeniu będziemy mogli przekazać więcej szczegółów — twierdzi Piotr Kardach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Bajer

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Emax chce wejść na giełdę w maju